WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump je síce silným lídrom, no nie je dostatočne kvalifikovaný na svoju pozíciu a dôveruje mu výrazne menej ľudí ako jeho predchodcovi. Ukazuje to medzinárodný prieskum na vzorke vyše 40-tisíc ľudí z 37 krajín sveta, ktorý robila americká agentúra Pew Research Center.
Prieskum ukazuje, že odkedy je Trump v úrade, len dve krajiny na svete si myslia, že je lepší ako jeho predchodca Barack Obama: Izrael a Rusko.
Celkovo až 74 percent opýtaných vo svete má v Trumpa malú alebo žiadnu dôveru.
Americký imidž a dôvera

Keď v úrade končil Barack Obama, Spojené štáty vnímalo pozitívne 64 percent opýtaných, také isté množstvo prezidentovi dôverovalo. Odkedy je v úrade Donald Trump, globálna dôvera v prezidenta poklesla na 22 percent a pozitívny pohľad na USA má 49 percent respondentov.
Vyššiu popularitu ako jeho predchodca má Trump len v Izraeli a v Rusku. Kým Obamu vnímalo pozitívne len 11 percent Rusov, Trumpa tak vidí viac ako polovica. Naopak, najviac sklamaní sú z Trumpa vo Švédsku, v Holandsku, Nemecku, Južnej Kórei a vo Francúzsku. Vo všetkých týchto krajinách bola dôvera v Obamu nad úrovňou 80 percent, Trump má teraz všade menej ako 17.
Spojené štáty sú celkovo najviac obľúbené vo Vietname, v Izraeli či na Filipínach. Z európskych krajín zapojených do prieskumu najpozitívnejšie vnímajú USA Poliaci.
Ak sa do prieskumu neráta politika, ale pohľad na samotných Američanov, pozitívne ich vidí 58 percent opýtaných, negatívne 26 percent. Najpozitívnejšie Američanov vnímajú v ázijských krajinách ako Vietnam, Južná Kórea a Filipíny. Skôr negatívny názor majú takmer všetky krajiny Blízkeho východu alebo Mexiko.


Dôveryhodní lídri
Agentúra sa tiež pýtala na názor na troch ďalších svetových lídrov okrem Donalda Trumpa.
Ľudia najviac dôverujú nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, čínsky, ruský aj americký prezident sú stále skôr neobľúbení. Ani Putin, ani Si Ťin-pching však nedosahujú nedôveru Donalda Trumpa - tomu neverí až 74 percent opýtaných.

Trumpova politika
Donald Trump stihol za päť mesiacov schváliť niekoľko kontroverzných zákonov a odstúpil od niekoľkých medzinárodných zmlúv.
V zahraničí sa najnegatívnejšie pozerajú na projekt vybudovania múru s Mexikom (neschvaľuje ho 76 percent respondentov), na druhom mieste je odstúpenie od hlavných obchodných dohôd, ako sú TTIP a TPP. Viac ako 70 percentám opýtaných prekáža aj odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody.
Trumpovo obmedzenie na vstup moslimov do krajiny neschvaľuje 62 percent ľudí - najväčšiu podporu má v Izraeli, Rusku a Maďarsku.
Opýtaní v 37 krajinách mali Donalda Trumpa tiež charakterizovať. Až 75 percent ľudí si myslí, že je arogantný, podľa 65 percent je netolerantný a 62 percent ho považuje za nebezpečného. Vyše polovica ho označila za silného lídra a charizmu má podľa 39 percent opýtaných.
Napriek rozdielnym výsledkom si väčšina krajín nemyslí, že by sa ich vzťah so Spojenými štátmi výrazne zmenil. Zhoršenie vzťahov pripúšťajú najmä Nemci a Mexičania.