WASHINGTON. Spojené štáty majú "potenciálny" dôkaz, že Sýria pripravuje ďalší útok chemickými zbraňami.
Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.
Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar to odmietol.
Hajdar vyhlásil, že Damask nepoužil a nepoužije takéto zbrane. Minister sa ďalej pre agentúru AP vyjadril, že vyhlásenie Bieleho domu je predzvesťou diplomatickej vojny, ktorá by sa voči Sýrii mohla viesť na pôde OSN.
Prípravy na útok
Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v noci na utorok uviedol, že Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok, ktorý "by pravdepodobne mohol mať za následok masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí".
Podľa Spicera ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.
Spicer zároveň Sýriu varoval, že "ak sa Asad s použitím chemických zbraní dopustí ďalšej masovej vraždy, on a jeho armáda za to draho zaplatí". Biely dom zatiaľ dôkazy o pravdivosti svojich tvrdení neposkytol.

Telefonát do Moskvy
O situácii v Sýrii hovorili spolu v noci na utorok telefonicky aj ministri zahraničných vecí Ruska a Spojených štátov Sergej Lavrov a Rex Tillerson.
Témou ich rozhovoru bolo zabezpečenie prímeria v Sýrii, boj s extrémistickými skupinami, ako aj predchádzanie útokom chemickými zbraňami.
Hovorca Kremľa neskôr v reakcii na Biely dom vyhlásil, že Rusko nemá informácie o pripravovaných chemických útokoch v Sýrii.
Lavrov už skôr vyzval Washington, aby sa vyvaroval provokácií namierených proti sýrskych vládnym silám bojujúcim proti teroristom, ako bolo nedávne zostrelenie sýrskeho stíhacieho bombardéra Su-22 americkou stíhačkou.
Podľa Peskova ide o neprijateľné vyhrážky
Peskov označil "vyhrážky" adresované legitímnym predstaviteľom Sýrie za neprijateľné. Kritizoval tiež americkú vládu, že použila slovné spojenie "ďalší chemický útok", hoci nezávislé vyšetrovanie aprílového útoku sa neuskutočnilo - napriek tomu, že Rusko oň žiadalo. "Preto si nemyslíme, že by bolo možné zvaľovať vinu na sýrske ozbrojené sily," uviedol Peskov.
Ruský senátor Franc Klincevič v utorok pre agentúru RIA Novosti tiež odmietol varovanie USA ohľadom pripravovaného chemického útoku v Sýrii a označil ho "za prípravu na novú cynickú a bezprecedentnú provokáciu" - zrejme v podobe útoku na pozície sýrskych síl.
Podobný názor má podľa agentúry TASS aj Klincevičov kolega z Rady federácie Konstantin Kosačev.
Británia podporí prípadnú odvetu
Spojené kráľovstvo je pripravené podporiť americkú odvetu za prípadné použitie chemických zbraní sýrskou armádou.
Uviedol to v utorok v Londýne britský minister obrany Michael Fallon. Dodal však, že USA zatiaľ s Britániou nezdieľali informácie o hrozbe chemického útoku v Sýrii.
"Ako to už vo vojne býva, vojenská akcia musí byť odôvodnená, legálna a primeraná. Musí byť nutná. V poslednom prípade tomu tak bolo," uviedol Fallon pre spravodajskú stanicu BBC narážajúc na odvetu USA za chemický útok v spomínanom Chán Šajchúne.
Spojené štáty vtedy vystrelili vyše 50 okrídlených rakiet Tomahawk, ktoré zasiahli základňu sýrskej armády v meste Šajrát v provincii Homs.
Fallon pre BBC dodal, že ak Američania znova uskutočnia podobnú akciu, Británia ich podporí.