BUDAPEŠŤ. Kontroverzný zákon regulujúci v Maďarsku činnosť mimovládnych organizácií (MVO) financovaných zo zahraničia, ktorý vyvolal vlnu kritiky doma i v zahraničí, kritizoval v pondelok podľa agentúry MTI už aj riaditeľ Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) Michael O"Flaherty.
V rozhovore pre bruselský server Euractiv vyjadril v súvislosti s touto maďarskou právnou normou "vážne obavy".

Obávajú sa
"Popri Európskej komisii, Organizácii Spojených národov a iných medzinárodných organizáciách sa aj FRA domnieva, že nedávno prijaté maďarské pravidlá vzbudzujú obavy z viacerých dôvodov," povedal O"Flaherty.
Medzi ne zaradil možný nesúlad s medzinárodnými normami ľudských práv, s právnym poriadkom Európskej únie, napríklad z pohľadu slobody združovania sa či voľného pohybu osôb, kapitálu, tovaru a služieb. Podľa riaditeľa FRA novela zákona obmedzuje aj právo účasti na správe verejných vecí.
O"Flaherty podotkol, že vývoj v Maďarsku je síce najčerstvejší a najdramatickejší, ale problémy s financovaním MVO majú aj iné členské krajiny EÚ. "Organizácie, ktoré dostanú visačku 'financované zo zahraničia' sa stávajú podozrivými, čo zvyšuje riziko fyzických útokov na pracovníkov týchto organizácií," dodal.

Nové pravidlá
Spornú novelu zákona o MVO schválil maďarský parlament 13. júna. Prezident János Áder ju podpísal 16. júna.
Zmena zákona ovplyvní činnosť tých mimovládnych organizácií, ktoré dostávajú ročne zo zahraničia viac než 23-tisíc eur. Túto skutočnosť budú musieť po novom oficiálne oznamovať maďarským súdnym orgánom a uvádzať ju aj vo svojich internetových a tlačených publikáciách.
Mimovládne organizácie budú tiež povinné zverejňovať mená všetkých zahraničných sponzorov, ktorí im venujú viac než 1600 eur ročne.
Maďarská vláda novelu obhajuje potrebou zvýšenia transparentnosti fungovania mimovládnych organizácií. Zdôrazňuje pritom, že zákon nijako neobmedzuje možnosť financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia.