BERLÍN. V nemčine na to existuje slovo. Wechselstimmung, čo znamená nálada na politickú zmenu.
Cítili to Američania, Briti aj Francúzi. To, či túto náladu pocítia aj Nemci, rozhodne o tom, či kandidát sociálnych demokratov na kancelára Martin Schulz bude mať nádej na výmenu Angely Merkelovej. Tá sa v septembrových voľbách uchádza už o štvrté funkčné obdobie.
Schulz v nedeľu vystúpi na sneme sociálnych demokratov (SPD) v Dortmunde. Pokúsi sa tam oživiť kampaň strany, ktorej sa v jarných krajinských voľbách nedarilo. Analytici však hovoria, že už môže byť príliš neskoro.
Klesajúce preferencie
Nárast preferencií, ku ktorému došlo po tom, ako v marci sociálni demokrati vybrali Schulza za svojho lídra, sa zastavil a strata sociálnych demokratov na Merkelovej Kresťansko-demokratickú úniu (CDU) je už dvojciferný.
Rozhodnúť môže aj účasť, ak nemeckí voliči, podobne ako v iných západných krajinách, ostanú pri voľbách doma. „Preferencie nie sú také, aké by mali byť,“ priznáva Ralf Stegner, podpredseda sociálnych demokratov. Strane sa aj podľa neho nedarí odlíšiť sa od CDU, s ktorou vládne v širokej koalícii od roku 2013.
Keď voliči nevedia rozlíšiť medzi hlavnými stranami, ako jediná šanca na skutočnú zmenu sa podľa Stegnera môže tváriť protiislamská Alternatíva za Nemecko, ktorá by sa prvýkrát vo svojej histórii mala dostať do parlamentu. „Preto nie som za centristické postoje,“ hovorí Stegner.

Práve dilema, či sa má strana posúvať do stredu, alebo predstaviť čisto ľavicový program, je niečo, čo zvažujú sociálni demokrati aj v iných krajinách. Jednoznačná odpoveď zatiaľ neexistuje.
Francúzsku politiku ovládol Emmanuel Macron, ktorý bol v minulosti ministrom socialistickej vlády, no neskôr delenie na ľavicu a pravicu odmietol a posunul sa do stredu. V Británii zas nedávne parlamentné voľby vyšli labouristom, ktorý sa pod vedením Jeremyho Corbyna posunuli veľmi doľava. V minuloročných voľbách v Spojených štátoch zas veľkú podporu získal ľavicový Bernie Sanders.
Nemecko nie je len Berlín
Schulz posledný týždeň chystal plány na zvýšenie dôchodkov a zdanenia pre bohatých a práve tieto témy by mali byť základom jeho programu. Návrhy, ktoré zverejnili v máji, sľubujú investície do infraštruktúry a vzdelávania, tiež posilnenie bezpečnostných zložiek.
Vo štvrtkovom prejave zas hovoril o dostupnejšom bývaní a varoval, že sociálne problémy vedú voličov k tomu, aby hlasovali za extrémy.