KYJEV, BRATISLAVA. Streľba vo východoukrajinskej Marinke sa začína pravidelne ako budík medzi ôsmou a deviatou. Cez deň počuť raketomety, ručné granáty aj samopaly.
Napriek tomu v tejto obci na vojnovej línii v Donbase žije stále vyše päťtisíc ľudí. „Keď je ticho, máme strach,“ hovorí pre New York Times jedna z miestnych obyvateliek. „Vtedy viete, že sa chystajú na niečo oveľa väčšie,“ dodáva žena, ktorá si okná už dávno zakryla ochrannými plechmi, aby cez ne nepreleteli guľky.
Počas tri roky trvajúceho konfliktu stíchla streľba v Donbase len párkrát. V sobotu sa začína ďalšie prímerie – mnohí ho teraz označujú za žatevné. O tom, či vydrží viac ako sľúbený týždeň, mnohí pochybujú. Nasvedčujú tomu dnes už desiatky porušených prímerí.

Zemiaky a šrapnely
Kým fabriky či bane v Donbase sú prevažne nefunkčné, časť obyvateľov si vie aspoň niektoré potraviny dopestovať. Blízko vojenského priechodu medzi ukrajinskou a separatistickou časťou je cez deň pokojnejšie.
Kým je tma, ľudia sa pred výstrelmi schovávajú doma, píše magazín The Economist. Nadránom sa vracajú na pole, aby sa pozreli, či im úrodu nezničilo a pozbierajú zemiaky a šrapnely.
„Je pekné, že obe strany sa zhodli na prímerí na začiatku žatvy. Prímerie sa malo začať od sobotnej noci pozdĺž celej bojovej línie,“ povedal podľa agentúry Ukrinform šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel.
Počas týždňa trvajúceho prímeria chcú úrady zabezpečiť potraviny aj dodávky vody. „Viac ako dva milióny ľudí na oboch stranách konfliktnej zóny sú závislé od systému dodávok vody v Donbase,“ povedal vo vyhlásení zástupca OBSE Martin Sajdik. Organizácie preto veria, že sa im za pár dní podarí opraviť poškodené potrubia či studne.

Zakazujú knihy aj sociálne siete
Tri roky konfliktu si v Donbase vyžiadali viac ako desaťtisíc obetí, takmer dva milióny ľudí sú pre vojnu vysídlení zo svojich domovov. Krajina je stále rozdelená a aj východ Ukrajiny pociťuje už nielen nezáujem sveta, ale aj domácich politikov.
Ukrajinský prezident Porošenko sa podľa Economistu viac venuje tomu, aby mu boli lojálne proukrajinské vojská ako popularite medzi ľuďmi na proruskej strane.