DAUHA, BRATISLAVA. Po útokoch z 11. septembra 2001 ju často obviňovali, že dáva až priveľa priestoru terorizmu. Pri arabskej jari zaujala jasné stanovisko – postavila sa na stranu demonštrantov v Tunisku či v Egypte, potom podporovala opozíciu v Sýrii.
Televízia al-Džazíra, ktorú financuje katarská vláda, si však za 21 rokov svojho pôsobenia na arabskom a neskôr aj medzinárodnom trhu vybudovala povesť dôveryhodného zdroja, spravodajskej televízie, pre ktorú pracujú aj špičkoví profesionáli zo západných krajín.
Saudská Arábia či Spojené arabské emiráty teraz od Kataru žiadajú, aby televíziu a jej dcérske médiá zatvoril. Je to jedna z trinástich podmienok, ktoré vo štvrtok poslali do Dauhy.
Katarský emir Tamím bin Hamád Tání má desať dní na to, aby im vyhovel. Krajiny už neuvádzajú, čo sa stane, ak to neurobí.

Podpora terorizmu a Iránu
Arabské štáty Perzského zálivu zaviedli embargo na Katar už začiatkom júna. Prerušili s ním styky, uzavreli hranice, vzdušný priestor aj námorné cesty. Zároveň zo svojich území vyhostili všetkých Katarčanov a svojich občanov prinútili Katar opustiť.
Trojmiliónové kráľovstvo, vôbec najbohatšiu krajinu v prepočte HDP na obyvateľa na svete, obviňujú, že podporuje terorizmus a spolčuje sa s Iránom. Ten je ako šiitská republika hlavným súperom sunnitskej Saudskej Arábie o vplyv v regióne.