BRUSEL. Rozhodnutie lídrov Európskej únie o kritériách na presídlenie dvoch európskych agentúr z Londýna, ktoré prijali vo štvrtok v rámci summitu EÚ v Bruseli, znevýhodňuje menšie členské krajiny EÚ v súťaži o získanie Európskej agentúry pre lieky (EMA) alebo Európskej bankovej agentúry (EBA).
Uviedol to európsky týždenník Politico.
Prvou zmenou je dátum. Pôvodne mali ministri o nových sídlach hlasovať v októbri. Predseda Európskej rady Donald Tusk však na summite EÚ uviedol, že hlasovať sa bude až v novembri, keď sa k tejto téme premiéri a prezidenti vrátia ešte v októbri, na ďalšom summite EÚ.
Konečné rozhodnutie prijme v novembri na základe hlasovania Rada EÚ pre všeobecné záležitosti, pričom výsledky musia odobriť aj najvyšší lídri EÚ.
Rovnomernosť na poslednom mieste
Politico upozornil, že prvé verzie dokumentu o kritériách presídlenia agentúr neposkytovali takú veľkú šancu národným lídrom zapojiť sa do týchto debát, čo situáciu značne spolitizovalo.
Dokument, ktorý na 23 stránkach stanovuje kritériá pre budúce sídla uvedených agentúr, pochádza z dielne predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
Aj keď sa do súboru šesť kritérií dostala aj zmienka o rovnomernejšom zemepisnom rozložení agentúr v EÚ, po čom volalo aj Slovensko, toto kritérium je uvedené až ako posledné.
Dobrá prepojiteľnosť s mestami
Dokument ako prioritné uvádza kritériá znamenajúce dostatočne veľkú budovu na presídlenie agentúr s kanceláriami, zasadačkami a najmodernejším telekomunikačným vybavením a externou archiváciou dát.
Dôraz sa kladie aj na dobré spojenia agentúr s hlavnými mestami krajín EÚ, dostatočnú hustotu mestskej hromadnej dopravy a dobrú hotelovú vybavenosť. Na treťom mieste sa uvádza dostupnosť medzinárodných škôl pre deti zamestnancov agentúr a medzi kritériá sa dostala aj zmienka o pracovných možnostiach pre partnerov zamestnancov a prístupe k systému sociálneho zabezpečenia a lekárskej starostlivosti pre zamestnancov a ich rodiny.
Predposledným kritériom je zaistenie nepretržitej kontinuity práce agentúr, čiže ich fungovanie už od prvého dňa presunu do iného mesta.
Nevýhodná aj klauzula
Nová verzia kritérií je podľa týždenníka Politico nevýhodná pre päť menších členských krajín EÚ, ktoré ešte nehostia žiadnu agentúru a ktoré majú záujem aspoň o jednu z nich - Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko a Slovensko.
Nevýhodou pre tieto krajiny je aj klauzula, podľa ktorej presídlenie EBA a EMA je výnimočná okolnosť, lebo dochádza kvôli odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, a nepredstavuje preto precedens pre umiestnenie budúcich agentúr EÚ.
Lídri EÚ sa v roku 2003 dohodli na tom (opätovne to potvrdili v roku 2008), že novovznikajúce agentúry budú prioritne umiestňované v tých krajinách, ktoré na svojom území ešte žiadnu agentúru nemajú.