DAUHÁ. Prerušenie diplomatických väzieb s Iránom, zastavenie vysielania televízie al-Džazíra a okamžité uzavretie turecké vojenské základne v krajine vymáhajú od Kataru Saudská Arábia a ďalšie znepriatelené krajiny.
Podľa agentúry AP to vyplýva zo zoznamu požiadaviek, ktorý v piatok blokádou postihnutý Katar dostal prostredníctvom Kuvajtu. Na naplnenie vôle svojich kritikov má Katar desať dní.
Katar musí splniť požiadavky
Katar musia v danom termíne splniť všetky požiadavky. S Tureckom, ktorý je členom NATO, má tiež prerušiť vojenskú spoluprácu. Zároveň sa od neho očakáva vyplatenie nespresnené kompenzácie.
AP uviedla, že zoznam požiadaviek dostala od jedného zo štátov zúčastnených na spore. Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty 5. júna prerušili s Katarom diplomatické styky aj dopravné spojenie.
K podobným postihom neskôr siahli aj ďalšie krajiny ako Jordánsko a Jemen a teraz už Katar izoluje viac ako desať blízkovýchodných aj afrických štátov.

Kritizujú podporu pre radikálov
Skupina kritizujúca Katar tvrdí, že malá, ale bohatá krajina podporuje radikálne islamistické skupiny ako Moslimské bratstvo či palestínsky Hamas.
Zároveň vraj napomáha šíitskemu Iránu, ktorý je hlavným regionálnym rivalom sunnitskej Saudskej Arábie.
Katar obvinenia popieral a tvrdil, že blokáda je porušením medzinárodného práva. Katarský minister zahraničia šejk Muhammad bin Abdar Rahmán Sanie skôr oznámil, že krajiny kvôli tlaku svoju zahraničnú politiku nezmení.
Rokovania o ukončení sporu sa okrem Kuvajtu snaží sprostredkovávať aj Turecko, Maroko, Pakistan či Francúzsko.

Turecko blokádu odsúdilo
Ankara nedávno odsúhlasila posilnenie svojej vojenskej posádky v Katare, kde približne 150 tureckých vojakov pôsobí od dohody z roku 2014.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zároveň označil blokádu Kataru za neprijateľný trest smrti a odsúdil ju ako "nehumánne a proti islamským hodnotám".
Americké ministerstvo zahraničia pred dvoma dňami vyjadrilo rozpaky nad tým, že štáty izolujúce Katar stále nepredložili zoznam svojich požiadaviek. Šéfdiplomat USA Rex Tillerson vyhlásil, že dúfa, že budú "rozumné a uskutočniteľné".
Podľa niektorých analytikov sa skupine okolo Rijádu nepáči asertívna a otvorená politika Kataru.
"Saudská Arábia chce zostať hlavným hráčom v Perzskom zálive," domnieva sa Ajham Kamal z poradenskej agentúry Eurasia Group.
Za sporom je aj katarská televízia Al-Džazíra, ktorá kritizuje autoritárska vedenie niektorých arabských krajín. Saudská Arábia a Jordánsko už pobočky tejto televízie uzavreli.