RIJÁD. V stredu sa stal saudskoarabským korunným princom 31-ročný syn kráľa Salmána, ktorý nahradil 57-ročného kráľovho synovca.
Formálny nástup Muhammada bin Salmána na jeden z najvplyvnejších postov v krajine podľa mnohých naznačuje, že zdravie jeho otca sa zhoršuje a prichádza o moc.
Obdivovatelia Muhammada bin Salmána ho označujú za muža, ktorý v kráľovstve presadzuje nevyhnutné zmeny. Jeho odporcovia zas o ňom hovoria ako o nebezpečnom a impulzívnom vládcovi. Obávajú sa, že jeho nástup len prispeje k rastúcemu napätiu na Blízkom východe.
Vôbec prvýkrát sa od prvého vládcu kráľovstva Abdala Azíza ibn Saúda stalo, že monarcha za nástupcu vybral svojho syna namiesto brata. A od založenia kráľovstva v roku 1932 je to len druhý raz, čo sa budúcim kráľom stal vnuk ibn Saúda.

Skôr či neskôr
Nemalo by to však byť prekvapením. Odborníci aj novinári predpovedali, že kráľ Salmán skôr či neskôr odstaví Muhammada bin Najefa, vplyvného politika s kontaktmi na bezpečnostné zložky, v prospech svojho syna. Otázkou bolo len to, kedy sa tak stane.
V apríli vymenil ľudí na kľúčových postoch vo vláde a vydal dekréty, ktoré posilnili pozíciu Muhammada bin Salmána a oslabili jeho rivala. V stredu dostala väčšinu postov mladšia generácia princov, ktorých považujú za lojálnych voči novému korunnému princovi.
„Striedanie moci sme videli už nejaký čas, rovnako ako aj centralizáciu moci pod kráľom Salmánom a jeho synom,“ hovorí Kristin Smithová Diwanová.
Napriek palácovej rivalite a spore v rodine sa Rijád snaží, aby odovzdanie moci vyzeralo čo najhladšie. Televízne zábery ukazovali, ako kráľov syn bozkáva ruku svojho bratanca v zinscenovanej ceremónii. Novému korunnému princovi na záberoch vyjadrovali vernosť členovia rodiny aj verejnosti priamo v Mekke.