PARÍŽ. Najhorúcejší júnový deň od skončenia druhej svetovej vojny zaznamenali vo štvrtok vo Francúzsku, oznámili tamojší meteorológovia.
Neobvyklé horúčavy
Vlna horúčav s teplotami prevyšujúcimi v niektorých lokalitách 37 stupňov Celzia je podľa Metéo France neobvyklá a jej dôsledkom je prepisovanie rekordných tabuliek.
Na základe údajov z 30 meracích staníc činila priemerná denná teplota 26,4 stupňa Celzia, čo je viac ako doterajší rekord z 28. júna 2006 (26,1 stupňa Celzia).
Najvyššie hodnoty hlásili z Toussus-le-Noble západne od Paríža (37,5 stupňa Celzia), iba o čosi menej bolo v Le Mans na západe krajiny (37,4 stupňa Celzia).
V bydlisku nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, kúpeľnom meste Le Touquet pri kanáli La Manche, namerali až na 34,6 stupňa Celzia.
Francúzski meteorológovia vydali výstrahu, vyzvali občanov k opatrnosti a odporučili im, aby najmenej tri hodiny denne strávili v chladnom prostredí.

V Česku padali rekordy
Českú republiku, pre ktorú bol štvrtok doteraz najteplejším dňom roka, zasiahli v neskorých popoludňajších hodinách búrky sprevádzané prívalovými dažďami, krupobitím a prudkým nárazovým vetrom. Búrkový front sa do krajiny presunul zo susedného Nemecka.
V priebehu dňa namerali denné rekordné teploty na viac ako troch desiatkach meracích staníc v ČR, ako vyplýva z informácií tamojšieho hydrometeorologického ústavu.
V celkove piatich lokalitách namerali teplotné hodnoty nad úrovňou 35 stupňov Celzia, najvyššiu hodnotu 36 stupňov zaznamenali v Husinci-Řeži pri Prahe. Iba o tri desatiny stupňa menej však bolo v Plzni-Bolevci.
Búrky, ktoré pocítili hlavne obyvatelia Libereckého kraja, by sa v priebehu noci mali presunúť cez ČR smerom ďalej na severovýchod.

Talianov trápi extrémne sucho
Talianska vláda vyhlásila vo štvrtok okolie miest Parma a Piacenza v regióne Emilia-Romagna za oblasť postihnutú katastrofou, a to v súvislosti s nedostatkom vody vyvolaným extrémnym suchom. Súčasne rozhodla o obmedzeniach pri využívaní vodných zdrojov.
O opatrenia požiadali vedenia oboch miest, pretože zásoby vody sa v nich ukázali v období letných horúčav ako nedostatočné.
Reštrikcie sa môžu dotknúť aj turistov, ktorí zavítajú do oblasti, v ktorej v prípade nutnosti môžu dočasne úplne prerušiť dodávky vody. V niektorých lokalitách budú občanov zásobovať pitnou vodou cisternové vozidlá.
Podľa zväzovej organizácie tamojších pestovateľov hrozí úplné zničenie zeleninovej a ovocnej úrody, ale aj slnečnicových polí či viníc. S výraznými problémami budú konfrontovaní aj chovatelia zvierat.
Od vlaňajšej jesene zaznamenali v danej oblasti minimum zrážok.

Obmedzili využívanie vody
Na zabezpečenia zásobovania vodou a vytvorenie jej rezerv v regióne Emilia-Romagna uvoľnila talianska vláda 8,6 milióna eur.
Sucho však vážne sužuje aj iné oblasti Talianska, čo platí tak o stredomorských ostrovoch Sardínia a Sicília, kde je už využívanie vody limitované, ako aj o regiónoch Benátsko a Furlansko-Júlske Benátky na severe krajiny.
Aj primátorka Ríma Virginia Raggiová nariadila na celom území hlavného mesta Talianska obmedzenia vo využívaní vody, ktoré znamenajú tak na verejných aj súkromných priestranstvách napríklad obmedzenie polievania parkov, umývania motorových vozidiel či výmeny vody na plavárňach.
Opatrenie sa však netýka používania pitnej vody v domácnostiach a v zdravotníckych zariadeniach, ani využívania vody na hygienické účely.

Rekordne teplá jar
Najteplejšiu jar od začiatku oficiálnych meraní zaregistrovali v roku 2017 v Španielsku, kde sú na vysoké teploty zvyknutí.
V mesiacoch marec, apríl a máj namerali v krajine najvyššie hodnoty za uplynulých 52 rokov, napísal vo štvrtok denník El País s odvolaním sa na hovorkyňu štátneho meteorologického úradu Anu Casalsovú.
V marci sa priemerná teplota dostala o 0,9 stupňa Celzia nad dlhodobú hodnotu. V štvrtom mesiaci roka činil tento rozdiel už 1,9 stupňa a v extrémne horúcom máji bol priemer nameraných teplôt o 2,4 stupňa vyšší ako dlhodobá hodnota.
Absolútne najvyššie teploty namerali v galícijskom Ourense 24. mája (37,6 stupňa) a v andalúzskej Granade 25. mája (37 stupňov).
Na celom území Španielska bolo počas spomínaných troch mesiacov navyše extrémne sucho. Množstvo zrážok zaostalo za normálnou úrovňou takmer o štvrtinu (o 23 percent).
Meteorológovia predpovedajú aj pre letné mesiace mimoriadne vysoké teploty a osobitne v centrálnej časti Španielska a na juhu krajiny avizujú vlnu horúčav.