VIEDEŇ. Približne päť percent svetovej populácie aspoň raz v posledných rokoch užilo drogu a asi 30 miliónov ľudí môže byť závislých od narkotík v rozsahu vyžadujúcom liečenie, uviedla vo štvrtok vo svojej správe OSN.
Výročná správa Úradu pre drogy a kriminalitu OSN tiež informuje, že ročne sa až 25 percent úmrtí súvisiacich s drogami stane v USA, kde tieto čísla ďalej narastajú, pričom v roku 2015 si tam drogy vyžiadali 52-tisíc ľudských životov.
Problémom viac trpia muži
Správa vychádzajúca z najnovších dostupných údajov ďalej uvádza, že takmer 12 miliónov ľudí na celom svete si nelegálne pichá drogy, 1,6 milióna má HIV a 6,1 milióna žije s hepatitídou typu C.
Problémom s užívaním drog trpí takmer dvakrát toľko mužov ako žien.
V rokoch 2009 - 2016 podľa správy zaznamenali v 100 krajinách 739 nových psychotropných látok, ktoré menia funkcie mozgu a ich následkom sú zmeny vnímania a nálad.
V rokoch 2011 - 2016 sa v Európe o 30 percent zvýšilo užívanie kokaínu.

Produkcia ópia sa zvýšila
V roku 2016 sa o jednu tretinu globálne zvýšila produkcia ópia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, dôvodom je zvýšenie výťažkov z maku v Afganistane, ktorý je centrom jeho produkcie.
V rokoch 2014 - 2015 klesol počet prípadov zadržania heroínu a morfínu v Bulharsku, Grécku a Turecku, ktoré pre pašerákov drog predstavujú hlavnú balkánsku trasu.
V tom istom období sa ale výrazne zvýšil ich počet v Arménsku, Azerbajdžane a Gruzínsku a na trase cez Čierne more na Ukrajinu a do Rumunska.