MOSUL, BRATISLAVA. Tisícky mŕtvych civilistov, kompletne zničené mesto a vyhladovaní obyvatelia, ktorí sa stali rukojemníkmi a už zajtra sa môžu stať obeťami jednej alebo druhej bojujúcej strany.
Tentoraz nejde o Sarajevo, najdlhšie obliehané mesto po druhej svetovej vojne, kde počas štvorročného obliehania v rokoch 1992 až 1996 zomrelo päťtisíc civilistov.
Ani o čečenský Groznyj, kde bolo obetí pravdepodobne ešte viac a stále neidentifikovali väčšinu z nich. Symbolom novej mestskej vojny sa stal najnovšie iracký Mosul.

V posledných dňoch tam Islamský štát stráca čoraz väčšie oblasti, teraz kontroluje len staré mesto. Iračania sú odhodlaní dobyť mesto za každú cenu. Najnovšou obeťou je najslávnejšia iracká Veľká mešita an-Núriho, ktorú islamisti chladnokrvne vyhodili do povetria.
Práve tu v roku 2014 vodca extrémistickej organizácie Islamský štát Abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil svoj samozvaný kalifát.
„Je to posledný akt odporu Islamského štátu predtým, ako stratí kontrolu nad Mosulom,“ myslí si analytik BBC Paul Adams.
Zachrániť civilistov? Takmer nemožné
Bitka o Mosul už podľa analytikov nemusí trvať dlho. V husto zastavanom meste, podobne ako napríklad v Sarajeve, je však takmer vylúčené, aby sa zaobišla bez ďalších nemalých civilných obetí.