BRUSEL. Lídri EÚ sa vo štvrtok v prvej časti summitu EÚ dohodli na posilnenej spolupráci v obrane a na tom, že budú spoločne bojovať proti terorizmu, európskym bojovníkom v radoch džihádistických skupín a extrémistickým prejavom v internetovom prostredí.
Informáciu o politickej zhode na najvyššej úrovni v tejto oblasti potvrdil predseda Európskej rady Donald Tusk na tlačovej besede.
Historický krok
Pripomenul, že "terorizmus je stále veľkou hrozbou", čo bol aj odkaz na nedávne teroristické činy vo viacerých európskych mestách.
"Ide o historický krok. V najbližších troch mesiacoch by sme mali uskutočniť tento projekt aj v praxi," povedal Tusk, podľa ktorého snahy o štruktúrovanú a prehĺbenú spoluprácu našli na summite zhodu medzi premiérmi a prezidentmi členských krajín EÚ.
Účastníci summitu sa podľa jeho slov dohodli aj na posilnení spoločného boja proti medzinárodnému terorizmu a na snahe dôraznejšie postupovať proti radikalizácii, ktorá sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí na internete.
Lídri EÚ v tomto smere požadujú vývoj takých technológií, ktoré radikálne prejavy automaticky objavia a odstránia.
Tusk zároveň vyhlásil, že počas štvrtkovej pracovnej večere je 27 národných lídrov pripravených schváliť postup, ktorým sa určí presídlenie dvoch európskych agentúr z Londýna do iných krajín Únie. Európska agentúra pre lieky (EMA) a Európska banková agentúra (EBA) sa budú musieť presídliť z Londýna po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.
"Môj dnešný cieľ je, aby 27 lídrov EÚ schválilo postup pre výber nových sídiel pre obe agentúry," odkázal Tusk novinárom.

Reforma azylového systému
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová pred začiatkom summitu vyjadrila nádej, že členské štáty sa dohodnú na novej forme užšej obrannej spolupráce známej pod skratkou PESCO.
Mogheriniová presadzuje väčšiu podporu líbyjskej pobrežnej stráže, ktorá pomáha znižovať prílev migrantov do Európy. Únia by podľa nej mala naďalej poskytovať humanitárnu a rozvojovú pomoc v afrických štátoch, odkiaľ ľudia emigrujú na sever.
Podobne sa vyjadril aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. "Mali by sme pracovať na stabilite Líbye, bojovať proti prevádzačom a chudobe, je potrebná celá stratégia," vyhlásil.
Obaja apelovali na dosiahnutie dohody o reforme úniového azylového systému, ktorý naďalej členské štáty rozdeľuje. Stredoeurópske štáty odmietajú systém založený na prerozdeľovaní migrantov na základe kvót.
Loading
...
Brexit možno nebude
Predseda Európskej rady Donald Tusk pripustil, že Spojené kráľovstvo by mohlo zostať v Európskej únii. Povedal to v súvislosti s otázkami, či si vie predstaviť, že by Británia Úniu neopustila. Tzv. brexit bol jednou z hlavných tém štvrtkového summitu EÚ v Bruseli.
"Niektorí moji britskí priatelia sa ma pýtali, či sa dá brexit zvrátiť a či si viem predstaviť, že by Británia v EÚ zostala. Povedal som im, že EÚ bola vybudovaná na snoch, ktoré vyzerali neuskutočniteľne, takže ktovie. Mohli by ste povedať, že som rojko, ale nie som sám," povedal Tusk zakončujúc svoje vyjadrenie citátom z piesne Imagine od britského hudobníka Johna Lennona.
Vystúpenie Británie označil za "veľmi náročný proces", na ktorý je ale Únia dobre pripravená.
Prvé rokovania o brexite sa uskutočnili tento týždeň v pondelok. Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok večer na summite v Bruseli predostrie svoju predstavu o týchto rokovaniach.
"Dnes predstavím britský plán, ako chceme chrániť práva občanov EÚ žijúcich v Británii a Britov žijúcich v Únii," uviedla Mayová.

Posun vpred
Predseda Európskej rady však varoval pred naivitou a politici by podľa neho mali občanom Únie ukázať, že majú dianie pod kontrolou.
"Minulý rok sme sa dohodli, že EÚ bude chrániť ľudí pre bezpečnostnými hrozbami, najmä terorizmom, nelegálnou migráciou a nekontrolovanou globalizáciou. Preto počas summitu EÚ navrhnem, aby sme sa v týchto troch oblastiach posunuli vpred," uviedol Tusk.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje na summite otvoriť otázku užšej ekonomickej integrácie eurozóny. Navrhuje, aby mala euroskupina stáleho predsedu, ktorý bude zároveň eurokomisárom.
Tento plán podľa neho podporuje aj Nemecko. Magazín Politico informoval, že adeptom na funkciu stáleho predsedu euroskupiny je francúzsky eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici.

Rutte dúfa v spoluprácu
Holandský premiér Mark Rutte dúfa v zotrvanie Spojeného kráľovstva na jednotnom európskom trhu aj po odchode z EÚ.
"Dúfam, že sa dohodneme o nejakom spôsobe spolupráce založenej na zachovaní jednotného trhu. Myslím si, že je to v záujme zamestnanosti v Spojenom kráľovstve," povedal pri príchode na summit Európskej rady Rutte.
Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite zas pred začiatkom summitu EÚ vyhlásila, že skorá dohoda o brexite je v záujme oboch rokovacích strán.
Litovská prezidentka vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím britských občanov, ktorí v referende zahlasovali za odchod z EÚ. "Je to škoda, že takéto riešenie bolo prijaté, ale musíme sa pozerať vpred. Čím skôr sa dohodneme, tým lepšie pre obe strany," skonštatovala.

Menšie formáty
Premiéri Česka, Slovenska a Rakúska pred štvrtkovým summitom hovorili aj o téme migrácie.
Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že otázky migrácie by sa mali prerokúvať v menších formátoch, než je európska dvadsaťsedmička, čo môže prispieť k lepšiemu pochopeniu rozdielnych stanovísk členských krajín Európske únie a nájdeniu efektívneho riešenia.
Podľa predsedu vlády SR však každý členský štát musí prejaviť mieru solidarity.
Podľa rakúskeho spolkového kancelára Christiana Kerna sa Európska únia v otázkach migrácie točí už viac ako rok na mieste.
Na margo štvrtkovej schôdzky skonštatoval, že u partnerov vidí ochotu podieľať sa nejakým spôsobom na ich riešení.
"To je veľmi dôležitý krok. Tento problém behom pár týždňov nevyriešime, bude to niečo, čím sa budeme musieť dlhodobo zaoberať a my sme mali naozaj pozitívny rozhovor, hovorili sme o konkrétnych krokoch správnym smerom. Čím viac takých krokov bude, tým lepšie," ocenil Kern.
S českým a slovenským premiérom sa dohodol, že na tejto báze budú pracovať aj ďalej.