BRATISLAVA. V čínskom Yuline sa v stredu začal tradičný a zároveň kontroverzný festival psieho mäsa.
V posledných rokoch vyvolával kritiku v zahraničí a ostro proti nemu protestujú aj ochrancovia zvierat.
Kontroverzný festival
Začiatkom tohto roka americkí aktivisti informovali, že miestne úrady predaj psieho mäsa na tradičnom festivale už nepovolia, čo malo znamenať víťazstvo ich úsilia.
Úrady však v polovici mája podľa spravodajského servera BBC News uviedli, že žiadny zákaz na predaj psieho mäsa nevydali. Aj preto, že konzumácia psov je v Číne legálna.
Od minulého roka platí iba zákaz zabíjania psov priamo na festivale pred očami verejnosti.
Úrady zakročili skôr voči ochrancom zvierat. Posilnili policajné hliadky v uliciach, aby predišli potýčkam aktivistov s predavačmi, ku ktorým dochádzalo v minulých rokoch. Aktivisti sa totiž snažili zachrániť psov určených na varenie.
Napriek tomu, že úrady predaj psieho mäsa nezakázali, je podľa Irene Fengovej z organizácie Animals Asia festival rozsahom menší, než bol minulý rok. V tomto krutom priemysle tak podľa nej zomiera menej psov.
Mäso ako každé iné
Miestni a predajcovia tvrdia, že zvieratá sú zabíjané humánnym spôsobom a ich jedenie sa zvlášť nelíši od konzumácie bravčového, hovädzieho či kuracieho mäsa.
Aktivisti však podľa agentúry AFP upozorňujú, že počas festivalu v Yuline zomrú tisíce psov brutálnym spôsobom. Zvieratá často zbijú a varia zaživa.
Číňania sú presvedčení, že čím sú zvieratá viac vydesené, tým chutnejšie majú mäso.
Okrem psieho mäsa (v surovom alebo varenom stave) je možné dostať sa na festivale aj k iným pokrmom. Podáva sa bravčové koleno, hovädzí jazyk, hydina či ryby.
Predajcovia ponúkajú aj zeleninu a ovocie, predovšetkým liči, ktoré sa v dobe letného slnovratu v niektorých oblastiach Číny tradične konzumuje so psím mäsom.
Súčasť kultúry
Číňania tvrdia, že jedenie psov je súčasťou ich kultúry a mnohých znepokojujú reakcie zo zahraničia. Považujú ich za zasahovanie do svojich tradícií. Podobne, ako Japonci obhajujú lov veľrýb.
Mladý úradník Chen Bing, ktorý sa spolu s priateľmi zabával na trhu, pre agentúru AFP vyhlásil, že festival bude pokračovať, pretože ide o tradíciu a vláda ho nezruší, aj keby chcela.
Táto tradícia sa podľa agentúry Xinhua datuje už od čias dynastie Ming. Ľudia jedia psov a liči v presvedčení, že im dáva silu.
Organizácia Humane Society International uvádza, že v Číne zabijú ročne kvôli konzumácii 10 až 20 miliónov psov.
Loading
...