JUBA. Stav hladomoru už neplatí v najviac postihnutých oblastiach Južného Sudánu. Vyplýva to z oznámení juhosudánskej vlády a OSN, podľa ktorých je však situácia naďalej veľmi vážna.
Na pokraji hladovania sa v Južnom Sudáne naďalej nachádzajú takmer dva milióny ľudí. Odhaduje sa tiež, že približne šesť miliónov Juhosudáncov, čo je polovica z celkovej populácie, bude v júni a júli vystavených "mimoriadnej potravinovej neistote".

Juhosudánsky národný štatistický úrad a OSN zverejnili v stredu svoje aktualizované potravinové a bezpečnostné analýzy pre krízové regióny a uvádzajú, že situácia v nich je v súvislosti s hladom naďalej kritická.
Južný Sudán vyhlásil vo februári v dvoch okresoch štátu Unity stav hladomoru. Svetový potravinový program (WFP) oznámil, že napriek tomu, že tieto časti sú stále v zlej situácii, vďaka okamžitému úsiliu a rýchlej reakcii sa podarilo hladomor zvrátiť.
Hladomor v Južnom Sudáne bol dôsledkom pokračujúcej občianskej vojny a tiež hlbokej hospodárskej krízy.
Konflikt v Južnom Sudáne medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a približne 2,5 milióna ľudí donútil opustiť domovy. Vytvorenie spoločnej vlády vlani v apríli malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, o niekoľko mesiacov však boje vypukli nanovo.