WASHINGTON, BRATISLAVA. Stretnutia Seana Spicera, hovorcu amerického prezidenta Donalda Trumpa, s novinármi sa v posledných týždňoch zmenili.
Sú kratšie, zriedkavejšie a často sa odohrávajú mimo kamery.
Tieto stretnutia sú pritom pre americké médiá kľúčové, hovorcovia na nich často musia čeliť kritike, no sú symbolom otvoreného vládnutia v americkej demokracii.
Prečo sa to teraz mení? Spicer ani jeho zástupkyňa Sarah Sandersová to nekomentovali. Vyjadril sa len Trumpov hlavný stratég Steve Bannon. „Sean pribral,“ reagoval na otázku magazínu Atlantic. Svoju odpoveď nerozviedol.

Fat shaming
Okamžite tým spustil sériu obvinení, že sa týmto vyjadrením vysmieva z hmotnosti, z niečoho, čo sa v angličtine označuje ako "fat shaming."
„Biely dom využíva fat shaming na vysvetlenie utajovania svojej práce,“ napísala napríklad na twitteri Chelsea Clintonová, dcéra exprezidenta Billa Clintona a minuloročnej kandidátky na prezidentku Hillary Clintonovej.
Britský spisovateľ Brian Klaas to podľa BBC označil za „trápne a nedemokratické“.
Loading
...
Vtipné alebo nie
Zároveň sa však objavili hlasy, podľa ktorých išlo len o nevinné vtipkovanie. V tomto duchu sa vyjadril korešpondent Breitbartu v Bielom dome Charlie Spiering. Jeho médium zakladal práve Bannon.
Šéf prezidentových poradcov pre bezpečnosť Jim Hanson zas Clintonovej tweet označil za „odpoveď pod kontrolou PR tímu od ľavice bez zmyslu pre humor“.
„Fat shaming nie je niečo, čo by sa mi zdalo vtipné,“ reagovala opäť na twitteri bývalá prvá dcéra.