PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Zadržiavajú kritikov režimu a tých, ktorí chcú pomáhať obyčajným ľuďom.
V Severnej Kórei stále zostávajú vo väzení najmenej traja Američania a ďalší cudzinci. Napriek tomu do krajiny každoročne prichádzajú turisti.
Pozrite si niekoľko prípadov, keď komunistický režim zadržiaval cudzincov.
1. Biblia na záchode
Jeffrey Fowle prišiel do Severnej Kórey s cestovnou kanceláriou ako stovky ďalších. Z krajiny však 170 dní odísť nemohol. Počas návštevy klubu totiž na toalete nechal Bibliu. Režim ho obvinil z toho, že konal „v rozpore s účelom turizmu“ a uväznil ho.
Aj keď v KĽDR existuje niekoľko vládou kontrolovaných kostolov, kresťanstvo je potláčané a styk so zahraničnými misionármi je často trestaný.

Fowle sa v septembri 2014 spolu s ďalšími dvoma zadržanými Američanmi dostal pred kameru CNN, kde prosil o americkú pomoc, ľutoval svoj skutok a povedal, že na podmienky väzby sa nesťažuje. V októbri ho prepustili.
„Vedel som, že konám proti zákonom KĽDR,“ povedal neskôr pre USA Today. „Videl som utrpenie ľudí a vedel som o prenasledovaní kresťanov. Chcel som im pomôcť,“ dodal.
2. Veľkorysé prepustenie
Za takmer totožnú „protištátnu aktivitu“ zadržali aj 75-ročného Austrálčana Johna Shorta. Ten nechal úryvky z Biblie v budhistickom kláštore v Pchjongjangu.
Aj keď mu hrozilo väzenie, po pätnástich dňoch a oľutovaní skutkov ho prepustili. Kým Short hovoril o každodennom vypočúvaní, štátna agentúra jeho oslobodenie označila za veľkorysé.
Loading
...
3. Štyri týždne vypočúvania
Menej šťastia mal americký misionár kórejského pôvodu Kenneth Bae. Ten v Číne vlastnil cestovnú agentúru, ktorá pomáhala misionárom dostať sa do Severnej Kórey.
“Vypočúvali ma od ôsmej rána do desiatej či jedenástej v noci, každý deň počas štyroch týždňov – bolo to veľmi intenzívne.
„
V decembri 2012 ho zadržali a obvinili zo snahy o náboženský puč, sprisahanie proti vláde aj za navádzanie Severokórejčanov na zvrhnutie vlády. Za tieto skutky ho odsúdili na pätnásť rokov ťažkých prác. Taký istý trest dostal študent Otto Warmbier za pokus ukradnúť propagandistický plagát, pripomína web news.com.au.

Bae vo svojej knihe Not Forgotten po svojom prepustení v roku 2014 napísal, že ho vypočúvali pätnásť hodín denne „od ôsmej rána do desiatej či jedenástej v noci, každý deň počas štyroch týždňov – bolo to veľmi intenzívne“. Domov sa dostal po vyše sedemsto dňoch v zajatí.