PORTO, BRATISLAVA. Eukalypty do Európy prvýkrát priviezli z Austrálie v 18. storočí ako okrasné dreviny. V teplom portugalskom podnebí sa im darilo, rastú rýchlo, a tak nahradili vyťažené lesy.
Rozšírili sa aj preto, že spomaľovali eróziu a sú bohatým zdrojom dreva.
Teraz je eukalyptus najbežnejším stromom v krajine, nahradil „domáce“ duby, vavríny či gaštany. Územia s eukalyptami tvoria až štvrtinu zalesneného územia v Portugalsku, lesy s vysokými tenkými stromami lemujú aj cesty, na ktorých sa v posledných dňoch odohráva tragédia.
Najväčšia tragédia
Pri požiaroch zomrelo v Portugalsku od soboty viac ako 60 ľudí, v krajine preto vyhlásili tri dni štátneho smútku. S ohňom bojujú tisíce portugalských hasičov, ku ktorým sa v rámci pomoci Európskej únie pridali aj kolegovia z Francúzska, Talianska či zo susedného Španielska.
Portugalsko je na letné požiare zvyknuté, no nie na požiare takýchto rozmerov. V krajine sa hovorí o najväčšej prírodnej tragédii posledných desaťročí.
A práve rozšírenie eukalyptov môže byť jednou z príčin, prečo sú tieto požiare také ničivé. „Eukalypty sú oveľa nebezpečnejšie ako iné stromy,“ hovorí pre Politico lesný inžinier Joao Banco, šéf environmentálnej skupiny Quercus.
„Listy a kôra sú veľmi horľavé, kusy kôry sa navyše odlupujú a unáša ich vietor, čím sa oheň ešte rozširuje,“ vysvetľuje. „Veľké územia v strede a na severe krajiny sú takmer úplne pokryté eukalyptovými lesmi a to prispieva k týmto požiarom.“
Ekologickí aktivisti pripomínajú, že eukalypty zo zeme vysávajú vzácnu podzemnú vodu, vytláčajú prirodzené rastlinné druhy a ničia prirodzené prostredie pre niektoré živočíšne druhy.

Ohrozilo by to chudobných
Snahy obmedziť rast eukalyptov však desaťročia narážajú na odpor papierenského priemyslu, pre ktorý sú rýchlo rastúce eukalypty základnou surovinou. Organizácia CELPA, ktorá firmy z tejto oblasti zastupuje, bojuje aj proti snahe vlády zakázať ďalšiu výsadbu eukalyptov.