PCHJONGJANG, BRATISLAVA. To, že sa režim severokórejského lídra Kim Čong-una zbavuje konkurencie, nepohodlných ľudí, necháva vyhladovať vlastné obyvateľstvo a kritici režimu končia v pracovných táboroch, nie je pre svet novinkou.
Príbeh a smrť 22-ročného Američana Otta Warmbiera však môže mať hlbšie politické dôsledky.
Mladík, ktorého v kóme minulý týždeň Severná Kórea vrátila do Spojených štátov, v pondelok zomrel. „Zavraždil ho režim Kim Čong-una,“ povedal podľa CNN senátor John McCain.

Mučenie za plagát
“Ak tu niekedy bol budíček na tvrdšie skutky, tak je to Ottova smrť.
„
Americký študent plánoval v KĽDR stráviť päť dní, v cestovnej kancelárii si minulý rok objednal zájazd. Warmbiera však v posledný deň zájazdu zatkli za to, že zo steny strhol propagandistický plagát.
Pred súdom žiadal odpustenie, dostal však pätnásť rokov ťažkých prác a jeho pobyt v krajine sa predĺžil na sedemnásť mesiacov.
Mladík však pravdepodobne po mučení upadol do kómy a pre režim sa stal ako zajatec nepotrebný – Trumpovej administratíve sa preto podarilo vyjednať jeho prepustenie.
„Keď sa Otto 13. júna vrátil do Cincinnati, nevedel rozprávať, nevidel, nereagoval ani na slová. Vyzeral veľmi zle, takmer až zúfalo,“ reagovala jeho rodina.
Jeho smrť však môže tiež znamenať, že Američania zaujmú ku komunistickému režimu oveľa tvrdší postoj ako doteraz. „Ak tu niekedy bol budíček na tvrdšie skutky, tak je to Ottova smrť,“ hovorí pre CNN analytik Bruce Klingner z Centra ázijských štúdií v Heritage Foundation.

Američanov už neberú
Americký minister zahraničia Rex Tillerson aktuálne zvažuje, že všetkým Američanom zakáže vstup do Severnej Kórey.
V krajine ešte stále zostávajú väznení traja ľudia s americkým občianstvom. V súčasnosti Spojené štáty svojim občanom cestu do diktatúry výrazne neodporúčajú.