Dvadsať miliónov moslimov pochodovalo proti Islamskému štátu. Mainstreamové médiá to úplne ignorujú. V jednom z najväčších pochodov v dejinách sveta desiatky miliónov šiítských moslimov riskovalo životy, keď pochodovali vojnovými oblasťami na protest proti ISIS.
Článok zo servera Alternative News Network je v angličtine, no vďaka sociálnym sieťam sa rýchlo šíri aj medzi Slovákmi. Celosvetovo si zatiaľ získal milióny lajkov.
Na rozdiel od väčšiny textov v „alternatívnych médiách“ sa bežných moslimov zastáva. Problém spočíva v tom, že „alternatíva“ si opäť z reálnej udalosti urobila svoj vlastný polopravdivý príbeh.
Pochod sa konal
Na úvod pravdivá časť: pochod moslimov v Iraku sa skutočne konal. Išlo však o tradičnú a každoročnú náboženskú púť, ktorá sa uskutočnila už v novembri 2016.
Upozorňuje na to server Snopes.com, ktorý sa zaoberá vysvetľovaním hoaxov. Púť mala čisto náboženský charakter a nebola protestom proti Islamskému štátu, ako informovala alternatíva. Pravdivou časťou správy je, že púť v Iraku sa konala napriek prítomnosti ISIS.
Zachytili ste hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Pozor na „mainstream“
Článok, ktorý zdôrazňuje pojem „mainstreamové médiá,“ by mal byť od začiatku podozrivý. Dezinformačné kanály sa totiž často snažia vytvoriť dojem, že existujú médiá hlavného prúdu a popri nich alternatívne médiá a obe skupiny sú rovnocenné. Webstránky, ktoré pravidelne šíria hoaxy, však nemôžu byť vnímané ako rovnocenná alternatíva.
Rovnako, „mainstream“ netvorí jednoliatu skupinu. Prakticky nie je možné, aby sa všetky veľké médiá na svete dokázali okamžite dohodnúť, že nejakú udalosť jednoducho nepokryjú.
Médiá o náboženskej púti v Iraku informovali, no neinformovali o „proteste proti ISIS“ či o „najväčšom pochode v dejinách“. A to jednoducho preto, lebo sa to nestalo.