BRUSEL, LUXEMBURG. Dôraz na výhodnú dohodu o nastavení vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou dnes vyslovil britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.
Brexit podľa neho z dlhodobého hľadiska bude prospešný pre obe strany. Povedal to v Luxemburgu pred začiatkom zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré má bohatý program.
Obchodné vzťahy
Šéf britskej diplomacie pri otázke na pondelňajších prvý deň rokovaní o brexite upriamil pozornosť na zmluvu o budúcom usporiadaní obchodných vzťahov medzi Britániou a EÚ.
Nazdáva sa, že rokovania povedú k riešeniu, ktoré bude prijateľné pre obe strany.
"Bude veľa diskusií o povahe dohody, ktorú chceme uzavrieť. Najdôležitejšie však teraz je vzhliadnuť k horizontu, pouvažovať o budúcnosti a novom hlbokom a špeciálnom partnerstve, ktoré si chceme vybudovať. Z dlhodobého hľadiska to bude dobré pre Britániu i zvyšok Európy," vyhlásil v Luxemburgu.
Johnson pripomenul, že v pondelok sa stretne s rezortnými kolegami prvýkrát od nedávnych teroristických útokov v Londýne.
Za Britániu vyjadril odhodlanie bojovať proti terorizmu v spolupráci s internetovými platformami, aby obmedzil priestor pre spolčovanie teroristov na internete.

Stretnutie ministrov
Práve boj proti terorizmu a obranná spolupráca medzi EÚ a NATO bude jednou z tém pondelkového stretnutia.
Ministri budú diskutovať aj o nelegálnej migrácii do Európy a pozastavia sa pri Mali, kde v nedeľu opäť útočili islamská radikáli, tentoraz na hotelový komplex. V Mali pôsobí nevojenská misia EÚ.
V neposlednom rade budú ministri diskutovať o diplomatickom konflikte v Perzskom zálive, kde sa Katar ocitol v nemilosti okolitých arabských štátov.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v pondelok uviedla, že štáty v regióne sú spojencami EÚ v boji proti terorizmu a ekonomickými partnermi, a je preto aj v európskom záujme, aby sa podarilo diplomatickú krízu zažehnať.
"Som v každodennom kontakte so všetkými relevantnými aktérmi, napríklad s ministrami zahraničných vecí Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Kuvajtu. Očakávam vod ministrov vyslovenie jednoty a odhodlanie EÚ podporiť našich priateľov a bratov v tejto zložitej situácii, potrebujú našu podporu a my sme pripravení im pomôcť," vyhlásila Mogheriniová.
Klimatická dohoda
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie zároveň vyjadrili ľútosť nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstúpení Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody.
Ministri v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci odkázali, že "EÚ hlboko ľutuje jednostranné rozhodnutie administratívy USA stiahnuť sa z dohody".
Podľa európskych diplomatov je dohoda z Paríža "medzníkom" v boji proti globálnemu otepľovaniu a tak, ako bola vyrokovaná, spĺňa svoj stanovený účel a nedá sa opätovne prerokovať.
Američania chcú znova rokovať
O potrebe prerokovania parížskej dohody hovorí americká strana so zdôvodnením lepšie chrániť domáce záujmy USA.
"Táto dohoda je ambiciózna, no nie normatívna, a umožňuje každej strane vytvoriť si vlastnú cestu" uvádza sa v spoločnom stanovisku ministrov zahraničných vecí.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá predsedá Rade ministrov v Luxemburgu, v tejto súvislosti spresnila, že Únia spolupracuje s ostatnými medzinárodnými partnermi, aby zabezpečila fungovanie parížskej dohody.
"Boj proti zmene klímy nie je luxusom... Je to primárna otázka bezpečnosti pre mnohých ľudí na svete" skonštatovala Mogheriniová.