BAMAKO. Počet obetí nedeľňajšieho útoku v turistickom letovisku Campement Kangaba pri malijskom hlavnom meste Bamako stúpol na päť. Správu potvrdili miestne úrady.
Útok na hotelový areál
Ako spresnil minister, bezpečnostné zložky zlikvidovali najmenej štyroch útočníkov, pričom jeden z nich bol už na úteku. Traoré dodal, že polícia má situáciu v hotelovom komplexe pod kontrolou.
K útoku, ku ktorému došlo počas posledného týždňa moslimského pôstneho mesiaca ramadán, sa stále nikto neprihlásil. Jeho scenár však pripomína útoky, k akým v uplynulom období došlo v malijskom Bamaku, susednej Burkine Faso či Pobreží Slonoviny. K týmto útokom sa prihlásila al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) alebo jej blízke hnutia.
Malijské oficiálne zdroje uviedli, že "džihádisti", ktorí zaútočili na hotelový komplex, vykrikovali "Alláhu akbar" (Boh je veľký), mierili najmä na belochov a následne zajali ľudí v komplexe ako rukojemníkov.

Útok si vyžiadal aj obete
Asi 30 osobám sa podarilo ujsť, ale najmenej dvaja hoteloví hostia prišli o život. Zranenia pri útoku utrpelo osem osôb: šiesti členovia ochranky hotela a dvaja civilisti. Bez zranení vyviazlo 36 ľudí, medzi nimi bolo aj 14 Malijčanov a 13 Francúzi.
Podľa rozhlasovej stanice RFI vedenie hotela nemá správy o niekoľkých hotelových hosťoch. V čase útoku na mieste zasahovali príslušníci malijských bezpečnostných síl, príslušníci mierovej misie OSN i vojaci francúzskej armády.
Z komplexu, ktorý vzhľadom pripomína africkú dedinu, sa ozývala streľba a začala horieť minimálne jedna z tamojších budov. Medzi štyrmi potvrdenými obeťami je občianka Francúzska, ktorá mala aj gabonské občianstvo. Druhou obeťou je portugalský vojak. Informáciu v pondelok potvrdila formou stanoviska portugalská armáda, ktorá v ňom uviedla, že ich člen bol súčasťou výcvikovej misie spadajúcej pod Európsku úniu.
Ako tiež armáda uviedla vo vyhlásení, letovisko bolo schváleným miestom pre odpočinok a rekreáciu vojakov slúžiacich v spomínanej misii. Okrem nich tam boli aj ďalšie zahraničné jednotky.
Jednou z obetí útoku je aj Portugalčanka, ktorá bola členkou vyslanej misie EÚ, uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.
Podľa nemenovaného člena tamojšej misie Organizácie spojených národov (OSN) boli počas útoku v letovisku aj predstavitelia francúzskej vojenskej misie a OSN. Ďalšie zranenia, úmrtia ani iné detaily portugalská armáda nespomínala.
Nestabilná situácia
Situácia v Mali je nestabilná od roku 2012, keď na severe tejto krajiny vypuklo povstanie, ktorého hlavnými aktérmi boli islamisti a iné povstalecké skupiny.
Povstanie sa podarilo potlačiť aj za pomoci francúzskych intervenčných jednotiek. V Mali doteraz pôsobia 800-členné mierové zbory OSN, ktorých úlohou je monitorovať dodržiavanie mierovej dohody medzi vládou a povstalcami.
Spojené štáty pred týždňom varovali pred možnými útokmi v Bamaku, ktorých terčom by sa mohli stať diplomatické misie západných krajín alebo lokality vyhľadávané ich občanmi. Ako potenciálne terče sa uvádzali hotely, reštaurácie a chrámy.
S Mali, Senegalom, Nigerom, Nigériou a Etiópiou Únia uzavrela migračné dohody, ktoré majú obmedziť prílev migrantov do severnej Afriky a ďalej Európy. EÚ týmto štátom finančne pomáha a snaží sa v nich zlepšiť životné podmienky, aby ľudia nemali dôvod z nich utekať. Podľa hlavy únijnej diplomacie táto spolupráca prináša prvé ovocie.