Dodávka vrazila do davu pred londýnskou mešitou, zahynul jeden človek (minúta po minúte)

Polícia hovorí o terorizme.

Aktualizovať článok Naposledy aktualizované pred ...

 • Do chodcov pri mešite v Londýne vrazila v noci dodávka.
 • Pri útoku zahynul jeden človek, ôsmi sú hospitalizovaní.
 • Polícia zadržala 48-ročného muža.

LONDÝN, BRATISLAVA. Útok dodávkou na moslimských veriacich pred mešitou v londýnskej štvrti Finsbury Park mal všetky známky teroristického činu, oznámila londýnska Metropolitná polícia.

Štyridsaťosemročný muž, ktorý riadil dodávku, bol zatknutý pre podozrenie z pokusu o vraždu, uviedol na brífingu Neil Basu z veliteľstva londýnskej polície.

"Bol to útok na všetkých Londýnčanov a mali by sme sa všetci spoločne postaviť extrémistom, bez ohľadu na ich príčiny," pokračoval Basu.

Jedna osoba zahynula priamo na mieste útoku. Osem ľudí hospitalizovali so zraneniami, dvoch ošetrili na mieste činu. Basu dodal, že všetky obete sú moslimskými veriacimi. Najmenej dvaja zranení sú podľa neho vo vážnom stave.

Evidentný útok na moslimov

Basu ďalej uviedol, že podozrivý útočník konal s najväčšou pravdepodobnosťou osamote. Na základe výpovedí svedkov a prvých zozbieraných informácií bol útočník zrejme v nákladnom aute sám. Vyšetrovatelia, samozrejme, preverujú celé pozadie a okolnosti tohto činu, dodal.

Ministerka vnútra Amber Ruddová podľa BBC vyhlásila, že to, čo sa stalo v londýnskom Finsbury Parku, polícia posudzuje ako "teroristický prípad". Vyšetrovatelia zatiaľ podľa nej ďalšími podrobnosťami o útočníkovi nedisponujú.

Komisárka londýnskej Metropolitnej polície Cressida Dicková uviedla, že útok dodávkou bol evidentne útokom na moslimov. Komisárka zároveň dodala, že do ochrany moslimských komunít bude v nadchádzajúcich dňoch nasadených viac policajtov.

Svedkovia ho obklopili

Podľa správ svedkov bol za volantom dodávky beloch, ktorý do ľudí pred mešitou vrazil zámerne. Vodiča následne obklopil a zadržal rozhorčený dav. Vozidlo vrazilo do moslimov, ktorí sa zúčastnili na večerných modlitbách konaných počas pôstneho mesiaca ramadán.

Predstavitelia rôznych náboženských skupín v Londýne si minútou ticha uctili obete. Mohammed Kozbar, predstaviteľ mešity, pri ktorej k útoku došlo, prečítal po tomto geste solidarity krátke spoločné vyhlásenie londýnskych náboženských vodcov. V ňom uviedol, že "útok voči jednému vierovyznaniu je útokom na všetky náboženstvá".

Po jeho boku stáli vodcovia ďalších z londýnskych náboženských skupín, ako aj líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý v tejto časti Londýna žije.

Pred zlynčovaním ho zachránil miestny imám

Lídri náboženských spoločenstiev v Británii velebia imáma Mohammeda Mahmouda, ktorý zabránil v noci nadnes rozvášnenému davu v zlynčovaní muža stojaceho za útokom na moslimov neďaleko Finsbury parku v severnej časti Londýna, informovala agentúra AP.

"Nebol som to len ja sám - boli tam aj ďalší bratia. Boli pokojní a rozvážni a podarilo sa im upokojiť ľudí a uhasiť všetky prejavy hnevu," povedal podľa televízie Sky News duchovný, ktorý dnes predstúpil pred médiá.

Mahmoud následne spoločne so svojimi "bratmi" muža zadržiaval až do príchodu polície a davu zabránil v tom, aby ho zlynčoval. Podľa imáma sa im útočníka podarilo ochrániť "s božou milosťou".

Mahmoud dodal, že útočník mu nič nepovedal. Iný moslimský duchovný však uviedol, že útočník rozprával tesne predtým, ako ho Mahmoud s ďalšími zadržal. Údajne hovoril vety ako "Prispel som svojou troškou" a "zaslúžili ste si to".

Útok pri londýnskej mešite sme sledovali minútu po minúte:

15:00 Minútu sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

13:38 Britská premiérka Theresa Mayová odsúdila teroristický útok vo štvrti Finsbury Park na severe Londýna. Označila ho za odporný a v prejave pred svojím sídlom na Downing Street zároveň vyzdvihla pohotovosť polície aj duchaprítomnosť ľudí, ktorí páchateľa na mieste zadržali.

Muž, ktorý dodávkou narazil do davu, konal podľa ministerskej predsedníčky sám. Útokom chcel podľa nej zničiť slobody, ktoré zjednocujú Británii. Jednou z týchto slobôd je aj sloboda vyznania, uviedla Mayová. Zlo tohto druhu nikdy neuspeje, dodala s tým, že sa jej vláda "nezastaví pred ničím", aby porazila extrémizmus, a to vrátane islamofóbie.

Premiérka vyzdvihla rýchlu reakciu polície na útok. Na mieste činu bola podľa nej v priebehu jednej minúty a počas ôsmich minút označila čin za teroristický. Mayová tak odmietla kritiku niektorých moslimov, že sa úrady zdráhali, na rozdiel od iných predchádzajúcich atentátov v Británii, hneď od začiatku hovoriť o terorizme.

12:40 Pre Britov ešte existuje nádej, oslavovali niektorí etrxémisti na sociálnych sieťach útok.

12:02 Európsky židovský kongres útok odsúdil ako "nehanebný útok" počas posvätného mesiaca ramadán. Tento čin podľa vyhlásenia citovaného spravodajskou stanicou BBC "zradil britské hodnoty tolerancie, úcty a láskavosti, na ktorých je naša spoločnosť postavená".

"Odsudzujeme tento útok a snahu eskalovať napätie v Spojenom kráľovstve a v čase po tomto útoku stojíme pevne po boku našich moslimských bratov a sestier," dodal prezident Európskeho židovského kongresu Moše Kantor.

"Útok na jedno náboženstvo je útokom na všetky náboženstvá a všetci ľudia a náboženstvá sa musia spoločne postaviť proti terorizmu."

11:16 Basu uviedol, že podozrivý útočník konal s najväčšou pravdepodobnosťou osamote.

"Vyšetrovanie sa momentálne nachádza na prvom stupni, iných podozrivých sme však dosiaľ neidentifikovali ani neboli hlásení polícii, nemáme ani informácie o tom, že by niekto utrpel bodné zranenia nožom," zhodnotil Basu.

Na základe výpovedí svedkov a prvých zozbieraných informácií bol útočník zrejme v nákladnom aute sám. Vyšetrovatelia, samozrejme, preverujú celé pozadie a okolnosti tohto činu, dodal.

10:55 Polícia vyzvala obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj, do ulíc mesta totiž bude nasadené zvýšené množstvo policajných hliadok. Štyridsaťosemročný muž, ktorý riadil dodávku, bol zatknutý pre podozrenie z pokusu o vraždu, uviedol na tlačovom brífingu Neil Basu z veliteľstva londýnskej polície.

"Bol to útok na všetkých Londýnčanov a mali by sme sa všetci spoločne postaviť extrémistom, bez ohľadu na ich príčiny," pokračoval Basu.

10:34 Dodávka, na ktorej útočník vrazil do chodcov.

10:21 "Som v kontakte s londýnskou políciou, ktorá potvrdila, že vec vyšetruje jej protiteroristická jednotka," povedala ministerka vnútra Amber Ruddová.

Ruddová podľa britských médií svojím výrokom reagovala okrem iného na sťažnosti, ktoré zazneli napríklad z úst predsedu postihnutej mešity vo Finsbury Park Mohammeda Kozbara. Ten sa dnes ráno sťažoval, že "mainstreamové médiá" neboli ochotné na rozdiel od predchádzajúcich podobných činov v Británii od začiatku hovoriť o útoku pri jeho modlitebni ako o teroristickom čine.

9:18 Britskí moslimovia to zažívajú prakticky denne, no vždy keď islamistickí radikáli vraždia nevinných, situácia sa ešte zhorší. Počet útokov na príslušníkov trojmiliónovej islamskej komunity v Británii vtedy zakaždým rapídne narástol a dokazujú to aj čísla.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Teroristické útoky si odnášajú aj britskí moslimovia

8:47 Ministerka vnútra Amber Ruddová potvrdila, že polícia útok vyšetruje ako teroristický čin.

8:32 Škótska premiérka Nicola Sturgeonová vyjadrila solidaritu so všetkými, ktorých útok zasiahol.

8:14 Očitý svedok pre BBC povedal, že útočník kričal: "Chcem zabiť všetkých moslimov!"

7:54 Metropolitná polícia tvrdí, že v súvislosti s útokom je len jeden podozrivý. Dodáva však, že vyšetrovanie je len v úvodnej fáze.

7:41 "Bol som šokovaný, šokovaný, šokovaný. Okolo mňa boli telá," uviedol jeden zo svedkov, ktorému sa podarilo uskočiť dodávke z cesty. "Vďakabohu som sa dostal stranou. Jednoducho som odskočil," dodal.

Jedna z miestnych obyvateliek BBC povedala, že videla ľudí "kričať a revať".

"Je hrozné sledovať policajtov vykonávajúcich masáž srdca ľuďom na zemi v zúfalej snahe ich zachrániť. Len dúfam, že sa im to podarilo," uviedla ďalšia svedkyňa.

7:34 Svedkovia tvrdia, že útočníka zadržali ľudia priamo na mieste. Jeden z nich, Abdul Rahman, pre BBC povedal, že jemu a ďalšiemu mužovi sa ho podarilo zvaliť na zem a držať ho tam do príchodu polície. Podľa jeho slov 20 až 30 minút.

7:16 Moslimská rada Británie vyzvala na zvýšenú bezpečnosť v okolí mešít. Jej predstaviteľ Harun Khan od úradov očakáva, že bezodkladne prijmú potrebné opatrenia.

6:56 Primátor Londýna Sadiq Khan odsúdil útok, ktorý zasiahol "nevinných Londýnčanov, z ktorých viacerí končili modlitby ramadánu", píše na svojom facebookovom profile. Dodáva, že ide o útok na "naše hodnoty tolerancie, slobody a rešpektu.

6:47 Londýnska polícia vyzýva svedkov či ľudí, ktorí jej môžu poskytnúť informácie súvisiace s útokom, aby ju kontaktovali.

6:37 Londýnska polícia informovala, že na mieste nenašli nikoho s bodnými zraneniami. Niektorí svedkovia tvrdili, že vodič dodávky bol ozbrojený nožom.

6:34 K podobnému útoku došlo len nedávno v sobotu 3. júna. Biela dodávka okolo desiatej hodiny večer zrazila niekoľko ľudí na London Bridge a nakoniec narazila pri baroch na južnom brehu Temže.

Z auta vystúpili traja muži ozbrojení nožmi a útočili na ľudí, ktorí prechádzali obľúbenou tržnicou Borough Market plnou barov a reštaurácií.

Aj keď polícia trojicu útočníkov do ôsmich minút od nahlásenia incidentu zlikvidovala, útok si vyžiadal sedem obetí a asi 48 zranených.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Stačilo. Británia už nebude tolerovať extrémizmus

6:25 Theresa Mayová označila incident ako "potenciálny teroristický útok. Dodala, že ešte dopoludnia zasadne krízový štáb.

6:22 V nemocnici je podľa London Ambulance 8 ľudí. Polícia potvrdila jednu mŕtvu osobu.

6:19 Premiérka Theresa Mayová označila nabehnutie automobilu do chodcov pri mešity za "strašný incident". Je podľa svojich slov v myšlienkach sa zranenými.

Vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ho incident úplne šokoval.

6:16 Incident v mestskej časti Finsbury Park na severe Londýna bol podľa polície nahlásený krátko po 1:20 SELČ.

Britská moslimská rada uviedla, že dodávka "úmyselne" nabehla do moslimov odchádzajúcich z mešity. "Minimálne jedna osoba bola dobodaná," povedal denníku Evening Standard jeden zo svedkov.

LONDÝN. V blízkosti mešity na severe Londýna v pondelok v noci vrazila do chodcov dodávka.

Podľa svedkov zasiahla najmenej desať ľudí a minimálne tri osoby utrpeli vážne zranenia. Jeden človek bol podľa polície zadržaný.

Denník Evening Standard informoval, že z dodávky po incidente vystúpil muž a najmenej jednu osobu pobodal.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Britská polícia pri parlamente zadržala muža s nožom

Incident v mestskej časti Finsbury Park na severe Londýna bol podľa polície nahlásený krátko po jednej v noci. Na miesto vyrazili vozidlá záchrannej lekárskej služby.

Stručná policajná správa hovorí o väčšom počte obetí, ale neupresňuje, či ide o zranených či mŕtvych.

Britská moslimská rada uviedla, že dodávka „úmyselne“ vrazila do moslimov odchádzajúcich z mešity.

Žena bývajúca v blízkosti miesta incidentu povedala televízii BBC, že videla pred mešitou bielu dodávku, ktorá zrejme zasiahla ľudí odchádzajúcich z modlitieb

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Aký bude váš doplnkový dôchodok
 2. Vydanie denníka SME spolu s knihou Ľubomíra Feldeka
 3. Premýšľate nad kúpou last minute dovolenky v Egypte?
 4. Vaginálne mykózy – ako sa im brániť?
 5. Bolesti hlavy, brucha či únava? Môžu za to možno aj parazity!
 6. Neviete si vybrať správne miesto na dovolenku v Grécku?
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. Jednoduchá mobilná tlač z vášho smartfónu, alebo tabletu?
 9. Vďaka úveru na rekonštrukciu môžete ušetriť tisícky EUR
 10. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 1. Mladí futbalisti získali takmer 50 tisíc eur
 2. OMV modernizuje čerpacie stanice. Prioritou je pohodlie zákazník
 3. Aj zmrzlina podlieha trendom, mali ste už špenátovú?
 4. Prémiovosť slovenského trhu rastie, dovozová Metaxa je na čele
 5. Neseďte doma, cestujte z Košíc do sveta
 6. Vydanie denníka SME spolu s knihou Ľubomíra Feldeka
 7. Kŕčové žily: Nepekné a nebezpečné
 8. Študenti obhajovali návrhy na využitie Pisztoryho paláca
 9. Turistický nosič pre malého dobrodruha?
 10. Kúpte si nehnuteľnosť v 5* luxusnom rezorte v zálive Sistiana
 1. Aký bude váš doplnkový dôchodok 12 271
 2. Bolesti hlavy, brucha či únava? Môžu za to možno aj parazity! 4 692
 3. Vydanie denníka SME spolu s knihou Ľubomíra Feldeka 3 722
 4. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a. 3 705
 5. Od 1. júla už prestanete chodiť na poštu! 3 596
 6. Vaginálne mykózy – ako sa im brániť? 3 460
 7. Neviete si vybrať správne miesto na dovolenku v Grécku? 3 202
 8. Premýšľate nad kúpou last minute dovolenky v Egypte? 3 059
 9. Jarabinky Grande odštartovali predaj zaujímavými cenami bytov 3 020
 10. Jednoduchá mobilná tlač z vášho smartfónu, alebo tabletu? 2 029