BERLÍN, BRATISLAVA. Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl, ktorý zohral významnú úlohu pri zjednocovaní Nemecka, zomrel v piatok vo veku 87 rokov. Informoval o tom denník Bild.
Kohl bol najdlhšie slúžiacim nemeckým kancelárom od čias Otta von Bismarcka - v úrade bol medzi rokmi 1982 až 1998. "Spolkový kancelár Helmut Kohl je najvýznamnejším štátnikom súčasnosti," povedal o ňom v roku 1998 bývalý prezident Spojených štátov George Bush starší.
Od roku 1973 až do odchodu z úradu bol Kohl tiež predsedom Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorú dnes vedie Angela Merkelová.
Diplomatický talent
Keď bol v 80. rokoch premiérom, západonemecká ekonomika prekvitala. V roku 1987 stál aj za historickou návštevou východonemeckého diktátora Ericha Honeckera v západnom Nemecku. Keď o dva roky neskôr padol Berlínsky múr, Kohl sa okamžite postavil za zjednotenie národa.

Kohl tiež vyjednával s Michailom Gorbačovom o tom, či môže zo strany Sovietskeho zväzu očakávať podporu v prípade zjednotenia Nemecka. Odchod 350-tisíc sovietskych vojakov z územia východného Nemecka zaplatil Kohl z nemeckej štátnej kasy.
Zahraniční lídri sa však báli, že zjednotenie môže do Európy priniesť ešte väčšiu nestabilitu.
Napríklad Poľsko a Británia sa obávali príliš silného Nemecka. "Dvakrát sme Nemcov porazili a teraz sú späť," povedala podľa BBC britská premiérka Margaret Thatcherová.
Samotný proces zjednotenia bol pritom oveľa rýchlejší, ako Kohl predpokladal. Zjednotené Nemecko vzniklo už v októbri 1990.
Kohl následne s veľkým náskokom zvíťazil voľbách, v ktorých prvýkrát volili slobodne aj občania východného Nemecka. Východní Nemci pritom podľa BBC hneď dostali tie isté ekonomické podmienky ako zvyšok krajiny, za čo mnohí Kohla kritizovali a prišiel aj o časť popularity.
Európan a škandály
Bývalý kancelár bol tiež zástancom federalizácie Európy, o kľúčovej dohode z Maastrichtu rokoval s francúzskym prezidentom Françoisom Mitterrandom. Práve táto dohoda de facto vytvorila Európsku úniu a viedla aj k vzniku spoločnej meny euro.
Dva roky po tom, čo prvýkrát prehral v roku 1998 voľby, vyšli na povrch korupčné škandály jeho strany. Dotácie od tajomných sponzorov tak pokazili záver jeho politickej kariéry. Išlo o milióny dolárov, Kohl ešte ako kancelár všetky dôkazy zničil, pred súd ho nikdy nepostavili.
Kohl pôsobil v politike až do roku 2002. Medzi rokmi 2001 až 2002 pripravoval s redaktorom kolínskeho rádia WDR Heribertom Schwanom životopis, neskôr však spoluprácu zrušil. Keď Schwan vydal knihu čerpajúcu zo vzájomných stretnutí, na verejnosť sa dostali aj kritické komentáre voči Kohlovým politickým partnerom.
Gorbačov bol podľa neho stroskotanec a o bývalom prezidentovi a členovi CDU Christianovi Wulffovi povedal, že je „naozaj veľký zradca. Súčasne je to nula."
Kohl v roku 2008 po páde zostal na vozíčku a mal problém s rečou. "Desaťročia ma podceňovali, v tomto som bol veľmi dobrý," povedal Kohl na záver svojej politickej kariéry.
