DAMASK, BRATISLAVA. Aj keby zajtra padol kalifát, ktorý v Sýrii a v Iraku vyhlásil Islamský štát, mier v regióne by zrejme nenastal. Už teraz sa toto územie zmenilo na miesto, kde o svoj vplyv bojujú kľúčové svetové mocnosti. Zároveň miestne komunity uverili, že bojom proti džihádistom získali na sile aj ich požiadavky na nezávislosť.
Blízky východ ostáva komplikovaným miestom, kde má každá skupina svoje záujmy, často protichodné. Prinášame prehľad tých najhlavnejších.
Západná koalícia – proti terorizmu
Pre európske a americké štáty je kľúčové, aby z tohto regiónu neprichádzali teroristi. Tisíce ich občanov už odišli do Sýrie bojovať za Islamský štát, po jeho porážke sa môžu vrátiť.
Motiváciou bombardovania je aj snaha zneškodniť tieto možné hrozby skôr, ako sa vrátia domov.
Dôležité tiež je, aby sa krajiny ako Irak či Sýria ďalej nedrobili, lebo by to len zvyšovalo hrozbu chaosu v regióne. A ten zas plodí ďalšie džihádistické skupiny, ktoré by mohli na európskom území vykonávať ďalšie teroristické útoky.
K moci by sa nemali dostať ani diktátori typu Bašar Asad alebo Saddám Husajn. Tí totiž takisto motivujú vznik povstaleckých skupín, ktoré môžu v nestabilných štátoch vyvolať novú občiansku vojnu.
Americký prezident Donald Trump síce v minuloročnej kampani naznačoval, že so sýrskym diktátorom Bašarom Asadom by sa mohol dohodnúť, no už krátko po nástupe bombardoval sýrske vojenské letisko a odkázal, že Asad nebude mať v novej Sýrii miesto. Nahnevalo ho použitie chemických zbraní proti povstalcom.

Rusko – za svoje základne
Rusko vstúpilo do konfliktu až na jeseň 2015. Vtedy sa zdalo, že Asadov režim prehráva a navrch majú opozičné skupiny. To Rusko nemohlo dovoliť.
500-tisíc
ľudí zomrelo vo vojne v Sýrii od jej začiatku v marci 2011.
Asad je síce diktátor, no pre Moskvu je vypočítateľný a najmä je zárukou zachovania námornej a leteckej základne, ktorú Rusi v krajine majú. Preto začali bombardovaním podporovať postup sýrskej armády a výraznou mierou prispeli k obnoveniu Asadovej kontroly nad Aleppom.
Časti mesta mala do decembra 2016 pod kontrolou opozícia. Bombardovaním ich režim premenil na kopu trosiek, zomrelo mnoho civilistov a medzi nimi i povstaleckí bojovníci.
Rusko potrebuje udržať Asada pri moci, aby si mohlo ponechať svoje základne v regióne. S nimi by totiž prišlo aj o vplyv.
Bašar Asad – boj o prežitie
Asadov režim súčasnú vojnu vyvolal, keď v marci 2011 poslal na demonštrantov armádu. Mnohí vojaci sa vzbúrili, otvorili muničné sklady, a tak vznikla ozbrojená opozícia. Až v ďalších rokoch sa do konfliktu zapojili zahraniční džihádisti a Islamský štát.