PCHJONGJANG. BRATISLAVA. Mnohí to občas riešia. Čo doniesť ako darček niekomu, kto má zdanlivo všetko.
Riešil to aj legendárny basketbalista Dennis Rodman, ktorý tento týždeň štvrtýkrát navštívil svojho „najlepšieho priateľa“ a zároveň jedného z najbrutálnejších diktátorov súčasnosti Kim Čong-una.
Kým milióny Severokórejčanov hladujú, diktátor žije v luxuse. Moc si udržiava vďaka popravám možných odporcov, niektorých priamo z vlastnej rodiny.
Čo kúpiť takémuto "kamarátovi"? BBC sa podarilo zistiť, ako to vyriešil Rodman.
Umenie dohody od Donalda Trumpa
Basketbalista diktátorovi priniesol knihu od súčasného amerického prezidenta. Bestseller vznikol v roku 1987, keď bol Trump celebritným miliardárom, a vysvetľuje v ňom, ako dohodnúť tie najlepšie obchody.
Keďže Američania nemajú žiadne oficiálne kontakty so Severnou Kóreou, prezident výtlačok knihy nepodpísal.
Počas Rodmanovej návštevy jedna dohoda predsa len vznikla. Severná Kórea po viac ako roku prepustila amerického občana, ktorého odsúdili na roky ťažkých prác za to, že sa vraj pokúšal ukradnúť propagandistický plagát. Mladík sa do Spojených štátov vrátil v kóme.
Kim však túto knihu zrejme potrebovať nebude. Diktátor nemusí s nikým rokovať, všetci v jeho okolí ho na slovo poslúchajú. Boja sa, aby neskončili v pracovnom tábore alebo pred popravčou čatou.

Ďalšie dve knihy
Rodman Kimovi priniesol detskú knižku Where's Waldo. Na veľký dvojstranových ilustráciách, kde je množstvo postáv, má čitateľ nájsť Walda v typickom pruhovanom svetri a v čiapke.
Dostal aj príručku základných vecí, ktoré by mal vedieť každý pred tým, ako vycestuje.
Pre Kima je to bizarný darček, keďže do zahraničia prakticky vôbec necestuje. Nestretáva sa ani s inými medzinárodnými lídrami.
Podpísané basketbalové dresy
Už len to, že Kim si do krajiny pozýva Rodmana, dokazuje, že diktátor je veľký basketbalový fanúšik. Rodman dokonca pred pár rokmi v krajine zorganizoval exhibičný zápas s niekoľkými bývalý hviezdami NBA. Rodmanov tím zo slušnosti proti severokórejskej reprezentácii prehral.
Lásku k basketbalu zrejme Kim zdedil po otcovi. Toho ešte v roku 2000, pri neúspešnom pokuse o prelomenie ľadov, veľmi potešil darček od vtedajšej ministerky zahraničných vecí, ktorá mu priniesla basketbalovú loptu podpísanú Michaelom Jordanom.
Teraz Rodman Kimovi priniesol ďalšie dva podpísané basketbalové dresy. Ako píše BBC, toto je zrejme najvhodnejší z darov, ktoré so sebou Rodman priniesol.
Puzzle s morskou pannou
Rodman aj Trump tvrdia, že basketbalista nešiel do krajiny na diplomatickú misiu. Ak by predsa len prinášal odkaz, mohol by byť na poskladanom puzzle. Ak to tak nie je, Kim si naozaj poskladá len obrázok morskej panny.
„Naozaj ste nikdy nespanikárili a v panike nekúpili prvú vec, ktorú ste našli na letisku?“ píše k tomuto bodu BBC. Áno, občas sa to stáva.