MOSKVA. Zabitie vodcu teroristickej skupiny Islamského štátu Abú Bakra al-Bagdádího, ktorý podľa stanoviska ruského ministerstva obrany prišiel podľa všetkého o život pri útoku ruského letectva v Sýrii, nevedel v piatok potvrdiť Washington ani Moskva.
"Momentálne túto správu potvrdiť nemôžeme," reagoval veliteľ Američanmi vedenej protiteroristickej koalície Ryan Dillon.
"Stopercentne túto informáciu ešte potvrdenú nemáme," vyhlásil v piatok aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Šéf ruskej diplomacie zároveň varoval pred prílišným optimizmom a uviedol, že ani v prípade, ak sa správy o zabití al-Bagdádího potvrdia, nebude to ešte znamenať konečné víťazstvo nad terorizmom.

"Sú príklady z minulosti, keď boli podobné útoky proti vedeniu teroristických skupín sprevádzané veľkým entuziazmom a oslavované, ale skúsenosť ukázala, že tieto štruktúry po čase opäť získajú na sile," povedal Lavrov.
Terčom náletu, ktoré ruské lietadlá podnikli 28. mája, bolo veliteľské stanovište, kde sa údajne konala porada vodcov IS ohľadom ústupu ozbrojencov IS z Rakky cez tzv. južný koridor, spresnila s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany agentúra RIA Novosti.
Podľa informácií, ktoré sú ešte stále preverované prostredníctvom rôznych kanálov, sa na stretnutí zúčastnil aj vodca IS Ibrahím abú Bakr al-Bagdádí. V správe ministerstva sa uvádza, že Bagdádí pri nálete podľa všetkého zahynul.

Ruský rezort vo svojom vyhlásení ďalej uviedol, že ruské jednotky koncom mája počas náletov na južné predmestie Rakky zlikvidovali celý rad vysokopostavených veliteľov IS, ako aj asi 30 stredných veliteľských kádrov a približne 300 radových vojakov - ich telesných strážcov.
Medzi obeťami ruských náletov by mali byť údajne aj "emir" mesta Rakka, ako aj veliteľ oblasti okolo Rakky a šéf ochranky IS.
Ruské ministerstvo dodalo, že USA boli o čase a terčoch tohto náletu informované vopred. Podobné informácie sa však v médiách objavili už niekoľkokrát.
Loading
...