PRAHA, BRATISLAVA. Ešte v marci sa na sneme strany tešil. Bohuslav Sobotka aj sedem rokov po nástupe na čelo sociálnej demokracie post predsedu, do najužšieho vedenia sa dostali len jeho najbližší ľudia.
Potom si trúfol na favorita októbrových volieb a svojho najväčšieho rivala Andreja Babiša a jeho hnutie ANO. Krajinu dostal v máji na pokraj predčasných volieb a dosiahol Babišov odchod z postu ministra financií.

Predčasné voľby sa nekonajú, no ani v tých riadnych stranu Sobotka nepovedie. Napriek pomerne úspešnej jari totiž strane klesajú preferencie, na ANO sa nedoťahuje a sociálni demokrati chystajú reštart na poslednú chvíľu. V stredu neskoro večer Sobotka oznámil prekvapivú rezignáciu z čela strany. Premiérom však zostáva.
V stopách Topolánka
Výmena predsedu strany pár mesiacov pred voľbami nie je v českej politike nič nové. V roku 2010 to urobila napríklad pravicová ODS, keď Mirka Topolánka nahradil Petr Nečas. Strana s ním na čele skončila s 20 percentami na druhom mieste s malou stratou na favorizovaných sociálnych demokratov a Nečas zostavoval vládu.

Sobotka rozhodnutie o odstúpení z čela sociálnych demokratov oznámil po rokovaní najužšieho vedenia. "Budem sa až do volieb naďalej sústrediť na výkon v premiérskej funkcii," vyhlásil. "Podpora verejnosti nezodpovedá práci, ktorú sociálna demokracia odviedla v prospech občanov," zdôvodnil svoje rozhodnutie. Narážal na prieskumy verejnej mienky, v ktorých má dnes ČSSD len asi desať percent.
Sobotka zostáva premiérom, odchádza iba z čela strany. Predsedom sa má stať doterajší prvý podpredseda Milan Chovanec, ktorý si ako minister vnútra buduje meno odporom voči Európskej v otázke kvót na žiadateľov o azyl a v kontrole zbraní.
“Už pred zjazdom bolo cítiť, že má veľkú podporu. Počas nominačného prejavu sa pocit menil v istotu a pri vyhlasovaní výsledku – Zaorálka za podpredsedu volilo 591 delegátov – znel rokovacou sálou taký potlesk, aký nemal nikto iný. Získal viac hlasov ako Sobotka vo voľbe predsedu!
„
Ako volebný líder zase stranu do volieb povedie Lubomír Zaorálek, minister zahraničných vecí, ktorému vyšiel marcový snem a získal veľkú podporu strany.
Sobotkov prúd ostáva pri moci
ČSSD je strana rozdelená na rôzne prúdy, niektorí hovoria, že je to ako keby v každom kraji existovala samostatná sociálna demokracia. Krajské pobočky majú totiž veľkú autonómiu a napríklad sami si vyberajú kandidátov na poslancov parlamentu.
Vo všeobecnosti sa však hovorí o dvoch krídlach, ktoré sa okrem iného delia podľa toho, kto podporuje prezidenta Miloša Zemana.
Vo vedení však naďalej ostanú ľudia z krídla Bohuslava Sobotku, ktorému Zeman stále nevie odpustiť, že ešte v roku 2003 za neho nehlasoval pri výbere prezidenta. O hlave štátu vtedy rozhodoval parlament a časť ČSSD odmietla podporiť svojho bývalého predsedu.
Zaorálek je dlhodobo jedným z najbližších Sobotkových spojencov. Chovanec bol krátko po voľbách v roku 2013 na opačnej strane, keď bol súčasťou pätice poslancov, ktorí sa hneď po hlasovaní išli poradiť so Zemanom, ako vymeniť predsedu. Potom bol však zároveň prvým z pätice, ktorý toto stretnutie priznal, postavil sa na Sobotkovu stranu, za čo sa mu ušiel post ministra vnútra.
Zo zvyšnej pätine „pučistov“ tak už vo vedení strany okrem Chovanca nie je nikto. Na marcovom sneme sa podpredsedom chcel stať Jeroným Tejc, no strana ho nevybrala. „Chcel som ponúknuť alternatívu, ponúkol som delegátom zmenu, nakoniec mi veľa nechýbalo,“ povedal na sneme.

Sobotkov kritik: Chýbala mu charizma
Jedným z pätice bol aj bývalý juhočeský hajtman Jiří Zimola. Ten v stredu pre Idnes.cz povedal, že podľa neho sa zmena na čele mala odohrať na marcovom sneme a teraz je už neskoro.
Sobotku však nepovažuje za dobrého lídra. "Vyčítam mu trochu menej charizmy, menší ťah na bránku v oslovovaní voličov. Voličská verejnosť si žiada trochu iný štýl vedenia kampane a komunikácie s voličmi," povedal Zimola.
