BRATISLAVA. Keď mu syn vytvoril profil na Facebooku, 68-ročný slovenský bloger Ján Benčík nevidel v sociálnych sieťach veľký zmysel. Až dokým na nich nezačal sledovať extrémistov, neonacistov a upozorňovať na nich napriek vyhrážkam na svojom blogu.
O Benčíkovi aj slovenskom boji proti krajnej pravici vytvorila reportáž arabská televízia al-Džazíra.

Tiso a básničky
Reportér al-Džazíry píše najmä o náraste popularity krajne pravicovej strany Mariana Kotlebu ĽSNS.
„Ich antisemitská rétorika bola zväčša nahradená výstupmi proti Rómom, čo je zdanlivo považované za sociálne akceptovanejšiu formu rasizmu,“ píše web televízie. Strana podľa nich prezentuje najmä ultranacionalistické a kresťanské hodnoty a za nepriateľov označuje Spojené štáty, Európsku úniu, NATO aj Izrael.
ĽSNS na rozdiel od iných strán podľa výskumníčky z brnianskej Masarykovej univerzity Aleny Kluknavskej v propagácii nevyužívala tradičnú kampaň, ale navštevovala vylúčené komunity, aby vytvárali napätie medzi Rómami a väčšinovou populáciou.
Reportér sa niekoľkokrát snažil o rozhovor s členmi strany, no ĽSNS podľa al-Džazíry so zahraničnými médiami väčšinou nekomunikuje. Zúčastnili sa však jedného z mítingov na počesť vytvorenia fašistického Slovenského štátu.
Členovia ĽSNS tam hovorili o tom, že súčasný režim je horší ako komunizmus a že sú prenasledovaní za svoje názory. Nechýbali ani oslavné básničky o predsedovi strany Marianovi Kotlebovi.

Uniformy v skrini
Al-Džazíra sa venuje aj rastúcej opozícii proti krajnej pravici. Sledovali protifašistické demonštrácie v Bratislave aj snahu riaditeľa banskobystrického múzea SNP Stanislava Mičeva vyzvať Kotlebu v jesenných regionálnych voľbách.
„Kúpili si zelené tričká a čierne odevy odložili, no tieto uniformy majú stále odložené niekde v skrini,“ hovorí pre katarský web Mičev.
Za svoju prioritu považuje zastavenie rastu ĽSNS aj bloger Ján Benčík, ktorého tento týždeň za jeho aktivity ocenila aj Európska únia.
„Žil som 41 rokov v komunistickom režime. Takže nechcem riskovať, že strávim zvyšok môjho života pod neonacistickou diktatúrou a nechcem, aby pod ňou žili ani moje deti a vnúčatá,“ dodáva aktivista.