LONDÝN, BRATISLAVA. Bol práve v byte na sedemnástom poschodí, keď ho zobudil zvuk hasičských áut. „Pozreli sme sa von. V budove nemáme žiadne hlásiče požiaru, tu si žije každý pre seba,“ hovorí pre Guardian nemenovaný Londýnčan.
Dvadsaťštyriposchodová budova Grenfell Tower v západnom Londýne, v ktorej žije, začala v noci horieť, dym sa niesol po celej oblasti. Na mieste stále zasahujú desiatky hasičských vozidiel, ľudí museli evakuovať. Do nemocníc previezli asi 50 ľudí, no nevie sa, koľko ľudí v budove ostalo.
Úrady už potvrdili dvanásť obetí, no ich počet môže ešte stúpať. Svedkovia hovoria o ľuďoch, ktorí uviazli v budove. Hasiči už mnoho z nich vytiahli.
„Vošiel som do spoločných priestorov, aby som videl, či výťahy fungujú, či je tam panika. Nič, ale cítil som dym,“ spomína Londýnčan.

Požiar si všimol až vtedy, keď sa vyklonil z okna. Šíril sa zospodu a rýchlo stúpal vyššie, poschodie po poschodí. Vonkajší plášť budovy je totiž veľmi horľavý a tá sa premenila na obrovskú fakľu.
Spolu so svojou 68-ročnou tetou sa cez hustý dym dostali z budovy, ale bál sa o ostatných, ktorí dlhšie zvažovali svoj útek.
"Videla som, ako jedna osoba spadla, na inom poschodí zas žena držala dieťa z okna, počula som výkriky," popísala situáciu pre BBC svedkyňa Jody Martinová. "Kričala som na všetkých, aby išli čím skôr dole, ale oni hovorili, že sa to nedá, že dym v chodbách je príliš hustý."
Len tragédia ich prinúti
Betónovú Grenfell Tower postavili v roku 1974 a nachádza sa v nej 120 bytov. V rokoch 2015 a 2016 vymieňali na budove okná a zateplili ju.
Ľudia špekulujú, či práve nový plášť neprispeje k tomu, že z požiaru sa stane tragédia. Či nie je príliš horľavý.
Budova patrí mestu, jej obyvatelia majú byty v podnájme. V novembri minulého roka obyvatelia domu združení v organizácii Grenfell Action Group uverejnili na svojom webe článok, v ktorom obviňujú miestnu časť Kensington a Chelsea, že ignorujú zdravotné a bezpečnostné pravidlá. Správcovskú firmu budovy v nej označujú za zlo a minimafiu.