LONDÝN, BRATISLAVA. Keď už Nigel Farage pripúšťa, že Britániu nečaká tvrdý odchod z Európskej únie, je jasné, že minulotýždňové voľby situáciu v krajine veľmi zmenili.
A bývalý šéf Strany za nezávislosť Veľkej Británie (UKIP), ktorý si celú svoju politickú kariéru postavil na odpore voči Bruselu, dokonca priznáva, že to ani nebude také zlé.
„Myslím, že mierime k situácii, ktorá bude pripomínať situáciu Nórska, trvať to bude asi dva a pol roka,“ povedal Farage v sobotu pre BBC. „Nórsko je na tom lepšie ako my teraz. Určite to nie je tak, ako som si predstavoval, ale myslím si, že teraz budú politici od najtvrdších postojov ustupovať.

Nórsky model sa spomínal krátko po minuloročnom referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Nórsko má prístup na európsky spoločný trh, prispieva aj do bruselského rozpočtu, no v tom sa „členstvo“ pre neho prakticky končí.
Nepodieľa sa na spoločnej poľnohospodárskej, obchodnej, zahraničnej ani bezpečnostnej politike. Zároveň však nemá ani miesto pri rokovaniach o prípadných zmenách pravidiel spoločného trhu.
„Pre nás je výhodou napríklad to, že sami kontrolujeme svoje zdroje rýb, voľnejšie ruky máme aj pri iných otázkach,“ povedal pred rokom pre SME predseda nórskeho parlamentu Olemic Thommessen. „Myslím si však, že pre Nórsko bolo nutné integrovať sa do európskeho priestoru tak, ako to len bolo možné bez toho, aby sme sa stali členmi.“

Nórsko späť v hre
Nórsky model však začiatkom tohto roka odmietla britská premiérka Theresa Mayová. Jedným z pilierov spoločného trhu je totiž slobodný pohyb občanov a obnovenie kontroly nad imigráciou z európskych štátov bolo jednou z hlavných tém kampane pred referendom.
Preto Mayová opakovala možnosť, že keď bude Británia v marci 2019 Úniu opúšťať, nebude žiadna dohoda o ďalších vzťahoch.
Potom prišli predčasné voľby, v ktorých Mayovej konzervatívci stratili väčšinu, a situácia sa otočila. Konzervatívci sa musia spoliehať na podporu severoírskych unionistov, pre ktorých by žiadna dohoda znamenala obnovenie pozemnej hranice s Írskom, čo je pre miestnych neprijateľné.
Medzi konzervatívcami sa začínajú ozývať aj doteraz tichšie hlasy, ktoré hovoria, že sa treba s Európou dohodnúť. A keďže krehká vláda bude závisieť od každého hlasu, Mayová im bude musieť vyhovieť.