BRUSEL. Európska komisia v utorok začne konanie s Českom, Poľskom a Maďarskom pre porušenie legislatívy Európskej únie. Dopustili sa ho vraj tým, že nedodržiavajú kvóty na počet prijatých žiadateľov o azyl.
S odvolaním sa na nemenovaných bruselských diplomatov to napísala agentúra Reuters, rovnaké informácie má aj zdroj ČTK. Komisia minulý týždeň ohlásila, že tento týždeň oznámi, či spustí konanie. To sa môže teoreticky skončiť až pred únijným súdom.

Najprv upozornenie
Česko bolo jednou z krajín, ktoré v roku 2015 hlasovali proti povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov. Dnes odmieta napĺňať nielen povinné kvóty, ale aj dobrovoľný záväzok, ktorý sama prijala.
Z celkového počtu približne 2 600 ľudí zatiaľ Česko prevzalo len dvanásť utečencov. Žiadnych ďalších už podľa nedávneho vyjadrenia ministra vnútra Milana Chovanca neprijme. Chovanec to okrem iného zdôvodnil zhoršenou bezpečnostnou situáciou.
Komisia formálne ešte nerozhodla, urobiť by tak mala na utorňajšom zasadnutí. Ak sa Európska komisia na spustení procedúry zhodne, najprv pošle členským štátom oficiálne upozornenie, ktoré je prvým krokom konania. Najvyšším trestom môže byť pokuta pre členský štát.
Odborníci z českého ministerstva vnútra predpovedajú, že táto pokuta by mohla dosiahnuť asi desať miliónov eur, píše Idnes.cz. Ďalšie desiatky tisíc môže stáť každý deň, čo si krajina nesplnila svoju povinnosť.
Zástancom pokuty je aj šéf Komisie Jean-Claude Juncker. "Ja som za. Nie preto, aby sme sa vyhrážali, ale aby sme dali jasne najavo, že schválené rozhodnutie je súčasťou platného práva, aj keď niekto hlasoval proti nemu," povedal v rozhovore pre nemecký Spiegel.
Slovensko na súde
Eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos v utorok v Štrasburgu zverejni ďalšíu pravidelnú správu o pokroku v únijných programoch presídľovania a prerozdeľovania utečencov.
Keď minulý mesiac predstavoval novinárom tú predchádzujúcu, pohrozil, že Komisia nebude váhať so spustením konania voči Poľsku, Maďarsku a Česku ak tieto krajiny nezmenia svoj postoj.
Proti kvótam hlasovalo aj Slovensko, ktoré sa v tejto otázke dokonca obrátilo na Európsky súdny dvor. Namieta, že rozhodnutie porušuje európske pravidlá, lebo ho prijali len na úrovni ministrov vnútra. O tom, či sa konanie bude konať aj Slovenska, agentúra Reuters nepíše.