LONDÝN, BRATISLAVA. Keď britská premiérka Theresa Mayová prvýkrát komentovala výsledky parlamentných volieb, vyzerala unavene. Napriek tomu, že sľubovala, že jej konzervatívci zabezpečia v krajine stabilitu a že ešte v piatok dostala od kráľovnej poverenie zostaviť vládu, bolo jasné, že prehrala.
Keby v apríli nevyhlásila predčasné voľby, nemusela teraz skladať menšinovú vládu. Severoírski unionisti jej síce sľúbili podporu, no už ich nespokojnosť alebo menšia rebélia vnútri strany môže znamenať, že nová vláda skončí predčasne.
V kampani opakovala, že na rozdiel od šéfa labouristov Jeremyho Corbyna môže viesť rokovania ako silný líder, no teraz je oveľa slabšia ako pred hlasovaním. Už 19. júna sa pritom oficiálne začínajú rokovania o podmienkach odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. A v Bruseli stále presne nevedia, s kým budú rokovať.

Netancujeme a neoslavujeme
Mayová sa síce na brexit chystá, no aj vnútri strany počuť hlasy, že by po tejto porážke mala odísť. Navyše, každý bod dohody je v súčasnom zložení britského parlamentu ohrozený.
„Netancujeme a neoslavujeme neistotu,“ povedal pre Financial Times člen vyjednávacieho tému Únie. „Bude to ešte komplikovanejšie a dosť komplikované to bolo už teraz.“
V Bruseli sa už hovorí o tom, že termín 19. jún nie je záväzný, dôležitejšie bude, aby Briti dostali čas na zostavenie vlády. Prípadne sa rokovania môžu začať na úrovni diplomatov, nie politikov.
Aj hlavný vyjednávač Únie Michel Barnier zdôraznil, že rokovania sa môžu začať až vtedy, keď bude Británia pripravená. „Spojme sa a spoločne urobme dobrú dohodu,“ povedal pre Reuters. Európska pozícia pred rokovaniami je podľa neho jasná, teraz si nová vláda musí vyjasniť tú britskú.
Odchod krajiny v marci 2019 však záväzný je a už pred voľbami sa hovorilo, že bude náročné dovtedy uzavrieť všetky rokovania. O to ťažšie to bude v súčasnej neistote.
„Potrebujeme vládu, ktorá vie konať,“ povedal pre nemecký verejnoprávny rozhlas eurokomisár Günther Oettinger. „So slabým rokovacím partnerom hrozí, že rokovania sa skončia zle pre obe strany. Očakávam teraz ešte viac neistoty.“
Voľby, ktoré chceli aj v Bruseli
Európski politici sa už úplne vzdali nádeje, že by si Briti predsa len svoje rozhodnutie rozmysleli a z Únie neodišli. Po tom, ako Mayovej vláda v marci využila článok 50 Lisabonskej zmluvy o odchode, to už nie je možné.
“Videli sme odmietnutie Mayovej verzie extrémneho brexitu.
„
Mayová síce pred rokom v kampani podporovala zotrvanie krajiny v Európskej únii, no už na jar ako premiérka predstavila britskú rokovaciu pozíciu – odchod z európskeho voľného trhu a z colnej únie. S dodatkom, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.
A potom vyvolala predčasné voľby, aby si posilnila svoju pozíciu. To si želali aj vyjednávači v Bruseli, píše web Euractiv.com.
Dúfali, že ak bude mať Mayová silnejšiu pozíciu, bude môcť v dohodách s Úniou dosiahnuť niekoľko ústupkov a konečnú dohodu tak nezabrzdí ani prípadný odpor niektorých presvedčených euroskeptikov v strane.
Teraz by podobná rebélia znamenala koniec vlády a bude tak veľmi ťažké urobiť akýkoľvek kompromis.
Konzervatívci tak pri rokovaniach musia počítať aj so severoírskymi unionistami. Pre nich je tvrdý brexit neprijateľný, lebo by to mohlo viesť k obnoveniu hranice s Írskom, čo je pre miestnych veľmi citlivá téma.

Ďalší vlastný gól
„Británia si strelila ďalší vlastný gól,“ uviedol podľa Daily Telegraph Guy Verhofstadt, ktorý má na starosti rokovania o brexite za Európsky parlament. Prvým zlým krokom bolo podľa neho samotné vyhlásenia referenda o odchode expremiérom Davidom Cameronom. Teraz sa k nemu pridala Mayová. „Už teraz komplikované rokovania budú ešte komplikovanejšie.“
Ak by nová vláda chcela prehodnotiť odmietnutie colnej únie, to by sa dalo spraviť pomerne jednoducho. Ak by však chcela zostať súčasťou spoločného trhu a zároveň si udržať kontrolu nad migráciou, mohla by naraziť. „Otestovalo by to základné princípy Únie, pričom by to mohlo vyvolať spory medzi ostatnými 27 členskými štátmi,“ píše Financial Times.
Ak by táto vláda podporu stratila, zrejme by sa konali nové voľby, čo by obdobie neistoty ešte natiahlo. Pomôcť by to mohlo labouristom, ktorí vyrástli už v týchto voľbách a v ďalších by sa mohli spojiť s liberálnymi demokratmi a presadzovať „mäkší“ brexit.
„Videli sme odmietnutie Mayovej verzie extrémneho brexitu,“ povedal pre agentúru Reuters Keir Starmer, ktorý má u labouristov na starosti postup pri brexite. Jeho strana presadzuje, aby Británia ostala súčasťou spoločného trhu aj colnej únie.
Nemenovaný diplomat zo severoeurópskeho štátu to však očakáva aj pri Mayovej vláde. „To je podľa mňa jediný smer, ako môžu zmeniť smerovanie. Tvrdšie ako doteraz už ísť nemôžu,“ povedal pre Financial Times.
