LONDÝN, BRATISLAVA. Spor pokračuje, no už sa nebojuje v uliciach, ale vo voľbách. V severoírskej politike stále proti sebe stoja protestantskí unionisti, ktorí podporujú bližšie vzťahy s Londýnom, s republikánmi zo strany Sinn Féin, ktorí by radi toto územie pripojili k Írsku.
Doteraz sa tento súboj odohrával najmä v miestnej politike, no teraz jedna z jeho strán rozhodne o tom, ako bude vyzerať britská politika. Demokratická unionistická strana získala (DUP) vo štvrtkových voľbách desať zo 650 kresiel v parlamente. Nie je to veľa, no sú to kľúčové hlasy, ktoré majú podporou menšinovej vlády udržať konzervatívcov pri moci.
„Bola to dobrá noc pre kráľovstvo,“ povedala v piatok Arlene Fosterová, predsedníčka strany. Práve spevnenie zväzku Severného Írska s Veľkou Britániou je zásadným bodom, v čom sa DUP odlišuje od Sinn Féin.

Do Londýna poslancov nepošlú
Republikáni zo Sinn Féin získali sedem poslancov, no pokračujú vo svojej politike, podľa ktorej ich poslanci nenastúpia do Dolnej komory parlamentu. Hlas írskych nacionalistov tak počas rokovaní o brexite nebude z Westminsterského paláca počuť.
Paradoxne tiež strana zjednoduší fungovanie menšinovej vlády v Londýne, keďže na väčšinu hlasov nebude treba 326 poslancov, ale bez siedmich republikánov bude stačiť 322 hlasov.
Kým premiérka Theresa Mayová doteraz hovorila o tom, že Británia môže z Európskej únie odísť aj bez dohody, čo je ten najtvrdší možný brexit, unionisti sú v tomto obozretnejší. Takýto spôsob odchodu by totiž mohol znamenať aj uzavretie pozemnej hranice s Írskom, čo je pre miestnych citlivá téma. Zvykli si totiž, že hranica prakticky neexistuje.
Aj preto Fosterová hovorila, že jej strana tvrdý brexit odmieta. „Chceme vidieť funkčný plán na odchod z Európskej únie, o tomto boli tieto voľby,“ cituje ju Daily Telegraph. „Musíme to urobiť s rešpektom voči špecifickým podmienkam Severného Írska, našu spoločnú históriu a spoločnú hranicu s Írskou republikou.“

Nepodkopať britskosť
Unionisti žiadajú, aby hranica s Írskom bola „taká priechodná, ako je to len možné“, no odmietajú požiadavku Sinn Féin na špeciálny štatút Severného Írska, aby mohlo aspoň čiastočne zostať v Európskej únii. Unionisti v tom vidia podkopávanie „britskosti“ tohto územia.
Kým Severné Írsko ako celok v minuloročnom referende hlasovalo proti odchodu krajiny z Únie, voliči unionistov a okrsky, kde sa im darí, sa vyslovili prevažne za brexit.
Unionisti zrejme nebudú mať členov vlády, no mohli by pritlačiť na konzervatívcov, aby nezavádzali také škrty v dôchodkoch, ako to mali v predvolebnom programe.
Ako veľmi nábožensky založená strana, prepojená je najmä na protestantské cirkvi, môžu naďalej blokovať uznávanie zväzkov párov rovnakého pohlavia a interrupcie. Oboje je v britskom práve povolené, no Severné Írsko má výnimku.