LONDÝN, BRATISLAVA. Posledné roky sa to opakuje pri takmer všetkých významnejších voľbách v Európe.
Najskôr sa na internete objavia čudné tajné materiály, ktoré majú očierniť vybraného protikandidáta. Potom sa zistí, že sú falošné. Neskôr je jasné, že ich šírili z Ruska „anonymní hackeri“, ktorí mali za cieľ bojovať proti „fake news“ a „hoaxom“ šíreným zo Západu.
A napokon sa zistí, že Rusi toho-ktorého kandidáta podporovali aj finančne miliónovými sumami v eurách.
O britských voľbách to však neplatí. Prečo je to tak?
“My v Rusku Veľkú Britániu nevidíme ako úplne nezávislú krajinu. Vidíme ju ako súčasť Ameriky. Ako veľmi, veľmi maličkého partnera Washingtonu.
„
Le Penová: Francúzi by mi nepožičali
Keď kandidátka francúzskeho Národného frontu pred pár mesiacmi navštívila Kremeľ, mala to byť zdvorilostná schôdzka medzi ňou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V skutočnosti neskôr priznala, že od čudnej a dovtedy takmer neznámej Prvej česko-ruskej banky si vzala pôžičku na kampaň vo výške deväť miliónov eur. „Požičala by som si od francúzskej banky, ale všetky ma odmietli,“ bránila sa neskôr.
Správy o ruských pôžičkách pre európskych politikov, najmä tých nacionalistických, sa šíria už dlhé roky. Údajne medzi nich patril aj šéf euroskeptickej britskej strany UKIP Nigel Farage, ktorý má leví podiel na „úspechu“ referenda o brexite. Podozrivo blízke vzťahy s Moskvou vraj udržiaval aj líder holandských populistov Geert Wilders.
Šéf rakúskej krajnej pravice Hans-Christian Strache, ktorého obviňujú z neonacizmu, sa tým ani netají a vlani na Vianoce osobne navštívil Kremeľ. Jeho kandidát Norbert Hofer sa pritom pred pár mesiacmi takmer stal novým rakúskym prezidentom. Obaja sa výletom do Kremľa pochválili aj verejne.