WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump klamal a Rusko zasahovalo do priebehu amerických prezidentských volieb. Pred senátnym výborom to vo štvrtok povedal bývalý šéf americkej FBI James Comey. Ten vypovedal o tom, či bol americký prezident Donald Trump ovplyvňovaný Ruskom.
Comey ako šéf FBI skončil začiatkom mája, keď ho Trump odvolal. Prezident tvrdil, že agenti stratili dôveru vo svojho šéfa. "Sú to jednoducho klamstvá," reagoval vo štvrtok Comey.
Skutočným dôvodom jeho vyhodenia je vraj vyšetrovanie Trumpovho bývalého hlavného poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý mal pred voľbami napojenie na Rusko. "Niet o tom pochýb," povedal Comey.

Dobrý chlapík, nechaj ho tak
“Úprimne som si myslel, že Trump o našom stretnutí môže klamať.
„
Keď si prezident Trump v marci zavolal Comeyho na večeru do Bieleho domu, nešlo len o čisto pracovné stretnutie. V Zelenej miestnosti v Bielom dome sedeli sami, prezident si chcel získať dôveru šéfa FBI.
Comey počas vypočúvania povedal, že si o stretnutí s Trumpom robil záznamy, pretože prezidentovi nedôveroval. "Úprimne som si myslel, že o našom stretnutí môže klamať," povedal podľa BBC.
"Vytvoril som si záznam hneď po našej konverzácii. Vedel som, že príde deň, keď budem záznam potrebovať, nie aby som obhájil seba, ale aby som obhájil FBI."
Práve jeho uniknuté zápisky pre médiá začali doteraz asi najvážnejšiu Trumpovu kauzu. Comey tieto zápisky dal svojmu známemu, ktorý ich doručil do médií. Na výbore povedal, že to považoval za svoju povinnosť ako súkromnej osoby.
Lojalita a žiadosť
Prezident na stretnutí v Bielom dome podľa Comeyho podmienil jeho zotrvanie vo funkcii lojalitou a pýtal sa najmä na to, či je predmetom vyšetrovania v súvislosti s Ruskom. Comey mu potvrdil, že v tom čase to tak nebolo.
Kauza s napojením na Rusko sa objavila po tom, čo Trump vyhodil Flynna spomedzi svojich poradcov. Flynn skončil pre podozrenie, že ešte vlani krátko po Trumpovom zvolení prisľúbil Rusom zrušenie sankcií.
Krátko po zvolení Trumpa za prezidenta, ale ešte pred jeho vymenovaním do funkcie, kontaktoval ruského veľvyslanca Sergeja Kisľaka. Keď to vyšlo najavo, Trump ho expresne odvolal.
„Dúfam, že vidíš jasnú cestu, ako to nechať tak. Je to dobrý chlapík. Dúfam, že to môžeš nechať tak,“ povedal Trump Comeymu 14. februára, tentoraz v Oválnej pracovni.
Comey sa zháčil, podľa vlastných slov sa na pár sekúnd odmlčal a vzápätí odpovedal: „Je to dobrý chlapík," odpovedal prezidentovi. Flynna poznal osobne ešte z minulosti. "Ale nepovedal som mu, že to nechám tak."

Rozkaz či prianie?
Exšéf FBI už v stredu zverejnil písomnú výpoveď o celej kauze. Aj vo štvrtok potvrdil, že Trump nevydal priamo rozkaz na zrušenie vyšetrovania, no "vyjadril nádej". Comey to pochopil ako rozkaz, no keďže nebol doslovný, môže to Trumpa ochrániť pred obžalobou za zasahovanie do vyšetrovania.
Keď sa kauza prevalila, Trump niekoľkokrát obvinil Comeyho z klamstva a na twitteri napísal, že dúfa, že z ich stretnutia neexistujú nejaké nahrávky, inak by sa ukázalo, čo Comey hovoril. "A ja dúfam, že existujú nahrávky," povedal exšéf FBI pred výborom.
Comeyho výpoveď je kľúčová pri vyšetrovaní vzťahov medzi Kremľom a novou americkou administratívou. Trump čelí v súčasnosti už piatim oddeleným vyšetrovaniam. Všetky súvisia s Ruskom. V niektorých prípadoch mu hrozí trestné stíhanie, v ďalších odvolanie z funkcie.
Ruský prezident Vladimir Putin obvinenia o zasahovaní do volieb viackrát odmietol. Jeho hovorca podľa denníka Guardian tvrdí, že vypočúvanie Comeyho nesledujú. Dejú sa podľa nich oveľa dôležitejšie veci, napríklad ekonomický summit v Kazachstane.
Silnejší než predtým
Ruská televízia Rossija 24 zase vypočúvanie nazvala "Comey Show, najdôležitejšia politická šou".
Aj samotná Trumpova administratíva môže na vypočúvanie reagovať protiútokom. "Trump a jeho spojenci budú odmietať Comeyho výpoveď... že ide o fake news," myslí si analytik CNN Chris Cillizza. "Trumpova prezidentúra, ktorá je už teraz divoká, však týmto vstupuje do ešte rozbúrenejších vôd. Urobte si názor sami."
Trumpov právny zástupca Marc Kasowitz uviedol, že prezident nenariadil Jamesovi Comeymu, aby zastavil vyšetrovanie bývalého poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ani nenaznačil, že by tak mal urobiť.
Kasowitz zdôraznil skutočnosť, že Comey počas vypočúvania potvrdil, že FBI priamo prezidenta nevyšetrovala a že Trump "nikdy nebránil vyšetrovaniu" zásahov Moskvy do vlaňajších prezidentských volieb. Trumpov právny zástupca poprel aj Comeyho tvrdenia, že prezident od neho "požadoval a očakával lojálnosť". Zároveň však dodal, že prezident má právo od predstaviteľov svojej administratívy "lojálnosť očakávať".
Kasowitz tiež kritizoval Comeyho, že postúpil médiám informácie o svojich súkromných rozhovoroch s prezidentom, pričom dodal, že bude na príslušných orgánoch, aby rozhodli, či by sa táto skutočnosť nemala stať predmetom vyšetrovania.
Americký prezident na výročnej konferencii koalície Viera a sloboda v čase Comeyho výpovede povedal, že on a jeho prívrženci sú pod útokom, no vyjdú z neho "silnejší než kedykoľvek predtým". "Ako viete, sme pod útokom, ale prežijeme a uspejeme," vyhlásil v reakcii Trump.
Loading
...