Vydesený, vyčerpaný, zaliaty krvou. Malý Umrán Dakniš sediaci na oranžovej stoličke v sanitke sa stal symbolom hrôz spôsobených konfliktom v sýrskom Aleppe.
V auguste minulého roka sýrski opoziční aktivisti zverejnili záznam, na ktorom Umrána zachytili po jeho záchrane z trosiek po nálete.

Z trosiek na obrazovky
Teraz sa Umrán v médiách objavil opäť. Na prvý pohľad zdravý, dobre živený, obklopený rodinou. Práve s ňou viaceré sýrske provládne médiá odvysielali sériu rozhovorov. Tie si mohli pozrieť diváci aj v krajinách, ktoré Asadovu snahu poraziť opozíciu podporujú – Irán, Líbya a Rusko.
„Som Umrán Dakniš a mám štyri roky,“ váhavo hovorí Umrán do kamery ruskej televízie Ruptly. Prvotné informácie pritom zneli, že Umrán má päť rokov.
Umránov otec Mohamad pre iránsku štátnu televíziu hovoril, ako sa po zverejnení záberov po nálete o syna bál. Snažil sa, aby ho nik nespoznal, preto mu zmenil meno aj účes.
V inom interview skritizoval opozíciu, ktorá bojuje proti Asadovmu režimu. Tá je podľa neho zodpovedná za to, že ľudia musia utekať zo svojich domovov. Mohamad Dakniš pritom neuviedol, kto bol za útokom, ktorý mu zničil domov a zabil desaťročného syna. Len poznamenal, že pred samotnými výbuchmi nepočul nijaké lietadlá.
To sa nezhoduje so svedectvami novinárov a zdravotníkov, ktorí za vtedajší útok obvinili letku sýrskej armády alebo ruské letectvo. Daknišovi sa nepáčil ani postup záchranárov. Prekážalo mu, že aktivisti si Umára nafilmovali. „Bolo to proti mojej vôli,“ hovorí a dodáva, že nemohol zakročiť, keďže bol stále v dome.

Z hoaxu propaganda
New York Times pripomína, že čokoľvek odznie v Asadovou vládou podporovaných médiách, podlieha kontrole. Rozhovory s civilistami nevynímajúc, zvlášť v prípadoch, ak sa obsah týka prebiehajúceho konfliktu.
Preto nie je vylúčené, že ide o premyslenú kampaň na podporu Bašára Asada.
Napokon, už skôr sa opozícia a vláda navzájom obviňovali zo zneužitia Umránovho osudu na vlastné účely. Keď sa totiž vlani zábery Umrána dostali do médií, Bašár Asad novinárom tvrdil, že ide o hoax. Ten mal slúžiť propagande Bielych heliem. Ide o tisícky krízových pracovníkov, ktorí po útokoch utekajú do oblastí so zranenými civilistami. Organizácia vznikla ako združenie dobrovoľníkov v roku 2013 a odvtedy zachránila desaťtisíce životov.
Teraz, keď Daknišovci žijú na vládou kontrolovanom území, nemajú provládne médiá problém využiť ich na podporu Asadovho vnímania sýrskeho konfliktu.