KYJEV. Ukrajinská vláda otvorila hostel v černobyľskej kontaminačnej zóne, čo turistom poskytne príležitosť preskúmať epicentrum najväčšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.
Hostel situovaný v bývalom sovietskom internáte poskytuje 50 miest na bývanie.

Budova sa nachádza približne 15 kilometrov od neslávne známej Černobyľskej atómovej elektrárne, kde 26. apríla 1986 sa v priebehu experimentu a testu nového bezpečnostného systému prehrial a následne vybuchol atómový reaktor.
Kyjev povoľuje turistom krátky vstup do kontaminačnej zóny na základe špeciálneho povolenia. Okolie elektrárne je stále považované za neobývateľné.
Krátko po havárii bol nad poškodeným reaktorom vystavaný betónový sarkofág, ktorý bol minulý rok posilnený ďalším v podobe oceľovej kupoly.
Moskva haváriu utajovala
Prvé informácie o jadrovej havárii v Černobyle nezverejnili Sovieti, ale Švédi, kde 27. apríla pracovníci jadrovej elektrárne Forsmark namerali nezvyčajne vysoké hodnoty rádioaktivity. Hľadanie zdroja ukázalo na západnú časť Sovietskeho zväzu.
Oficiálne sovietske miesta hneď po havárii nevydali žiadne upozornenie ani pre päťdesiat tisíc obyvateľov v bezprostrednom okolí Černobyľa, ani im nepodávali dávky jódu, ktoré pomáhajú pri ožiarení. Až neskôr evakuoval a presídlil asi 200 000 ľudí. Z mesta Pripjať sa stalo mesto duchov.
