Hustá strapatá brada, divoký výraz a čierna páska cez ľavé oko. Keby ho človek len tak stretol na ulici či náhodne narazil na jeho fotografiu, možno by si pomyslel, že sa díva na akéhosi zvláštneho moderného piráta.
Jack O’Neill (27.3.1923 - 2.6.2017) však nebol žiadnym pirátom, bol úspešným americkým podnikateľom.
Priekopníkom používania neoprénového obleku sa stal z jednoduchého dôvodu - miloval surfovanie, no nenávidel zimu. Jeho firma O’Neill však nezostala len pri tom, od roku 1952, kedy vznikla, svoju ponuku rozšírila do celkom iných rozmerov.

Všetko v poriadku
Narodil sa v americkom štáte Colorado, no už v detstve, sa jeho rodina presťahovala do Kalifornie. Oceán si zamiloval prakticky okamžite.
Počas druhej svetovej vojny slúžil ako pilot, neskôr vyštudoval obchod. Po skončení štúdia sa mu nepodarilo okamžite zamestnať v odbore. Pracoval ako taxikár či predajca hasiacich prístrojov.
Do San Francisca, mesta v severnej časti Kalifornie, sa s manželkou presťahoval začiatkom päťdesiatych rokov. Mesto sa mu páčilo, malo však jednu nevýhodu - a tou bolo počasie. Jack O’Neill bol dovtedy zvyknutý surfovať prakticky kedykoľvek, o športe hovorieval ako o tej najlepšej psychohygiene.
“Keď sa úplne všetko pokazí, skočte do oceána,” povedal raz v rozhovore pre portál Surfline. “A odrazu je všetko opäť v poriadku.”
Teda - takmer všetko. V chladných dňoch jeho láska k športu v San Franciscu znamenala poriadnu dávku sebazaprenia - a často sa stalo, že radosť zo športu kvôli podmienkam úplne zmizla.
Loading
...
Založil značku O’Neill
Svoj prvý obchodík pre surferov založil Jack O’Neill v roku 1952 u seba v garáži. U priateľov nenašiel veľkú podporu.
“Všetci moji kamaráti hovorili: ‘O’Neill, niečo predáš tak piatim kamarátom na pláži, a to bude všetko’,” povedal podľa Daily Telegraphu.
Prvé roky skutočne neboli ľahké, jeho biznisu uškodilo aj to, že sa v roku 1959 opäť presťahoval. V Santa Cruz si tak musel založiť nový obchod. Popri tom experimentoval s materiálmi, z ktorých by sa dal vyrobiť hrejivý a nepremokavý oblek na surfovanie.
Práve skúšanie nových technických vymožeností bolo dôvodom, prečo od sedemdesiatych rokov nosil na ľavom oku pirátsku pásku.