LONDÝN, BRATISLAVA. Ešte pred mesiacom sa to zdalo nereálne, tieto voľby mali byť len o tom, ako veľmi si konzervatívci posilnia svoju moc. A ako veľmi labouristi prepadnú.
To sa však nestalo. Konzervatívci síce vyhrali, no nezískali väčšinu v parlamente a úloha zostaviť vládu tak pripadla druhej najsilnejšej strane. Labouristom krajného ľavičiara Jeremyho Corbyna.
Ten od začiatku hovorí o tom, že pokúsi spojiť všetky zvyšné strany proti konzervatívcom. To sa mu po pár dňoch podarilo.
V Británii nezvyknutej na koalície sú vo vláde spolu labouristi, liberálni demokrati, škótski, írski aj waleskí nacionalisti, zelení...
„Teraz nejde o rozdiely, teraz ide o záchranu Británie ako súčasti Európy,“ píše sa v spoločnom vyhlásení strán.
Corbyn v Bruseli
Dva týždne po vyhlásení výsledkov na stretnutie lídrov členských štátov Únie v Bruseli prichádza Corbyn.
Reakcie sú rozpačité, ľavičiar dlhodobo kritizoval zahraničnú politiku západných štátov, no zároveň hovoril, že si praje úzke vzťahy medzi Britániou a kontinentom aj po britskom odchode.

Teší sa grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý v krajnom ľavičiarovi vidí svojho ideologického spojenca proti rozpočtovým škrtom. Vie, že v Únii už Británia nebude dlho, no aspoň sa pri svojej ideológii krajnej ľavice necíti tak osamote.
Od začiatku je jasné, že Corbyn sa s Úniou chce dohodnúť. Žiadna dohoda pre neho nie je lepšia ako zlá dohoda.