LONDÝN, BRATISLAVA. „Ďakujem za dôveru, vybrali ste si lídra, ktorý povedie krajinu v neistej dobe,“ hovorí v piatok ráno britská premiérka Theresa Mayová. Vo voľbách potvrdila svoju pozíciu, no uvedomuje si, že nestrhla so sebou davy.
Podobne ju vnímajú aj voliči. Ako tú lepšiu z dvoch zlých možností. Nemá síce charizmu, no má skúsenosti a v čase, keď sa rozhoduje o budúcich vzťahoch Británie s Európskou úniou, budú práve tie najdôležitejšie.
Na predvolebný program konzervatívcov sa prakticky hneď po voľbách zabudne. Namiesto zníženia daní pre firmy či udržania vyrovnaného rozpočtu sa Mayová zameriava na otázky bezpečnosti a práve na brexit.

Načo meniť zákony
Už po víkendovom útoku v Londýne sľubovala, že tvrdo zasiahne, aby krajina vedela účinnejšie bojovať s terorizmom. Sľubovala, že prehodnotí aj niektoré ľudské práva, ktoré ľuďom v Británii priznávajú zákony.
Ak sa do toho pustí, čoskoro narazí. Británia síce nemá ústavu a teda aj ľudské práva sú teoreticky zaručené len dostatočnou väčšinou v parlamente, no v praxi nenájde nič, čo by bolo treba nutne zmeniť.
Zatýkať podozrivých z napojenia na terorizmus? Aj britský systém uznáva princíp prezumpcie neviny, išlo by tak o trestanie nevinného. Zmena tohto pravidla by zmenila celý právny štát.
Vyhostiť žiadateľov o azyl? A prečo by si napríklad Tunisko alebo Líbya mali k sebe zobrať niekoho, koho Briti považujú za nebezpečného?