BERLÍN, BRATISLAVA. Je ich čoraz viac, nemecké zákony sú na nich zatiaľ krátke a nerobia to z presvedčenia, ale len pre peniaze. V Nemecku pribúdajú „otcovia“, ktorí sa hlásia k deťom utečenkýň, v skutočnosti však s nimi nikdy žiaden intímny vzťah nikdy nemali.
Nemecké úrady tento fenomén už podľa Deutsche Welle označili za „epidémiu“.
Tisícky prípadov ročne
Len Berlín podľa utorkovej správy zaznamenal stovky prípadov, keď rodení Nemci priznali otcovstvo v Sýrii či Iraku narodených detí. V celej krajine je podobných podvodníkov oficiálne ročne asi päťtisíc, sú to však len formálne evidované prípady a v praxi ich môže byť niekoľkonásobne viac.
„Biznis s urýchľovaním udeľovania pobytu v súvislosti s falošným otcovstvom je celoštátny fenomén,“ tvrdí zástupca nemeckého ministerstva vnútra Ole Schröder.
Falošným nemeckým otcom vraj rodiny utečencov výmenou za priznanie otcovstva detí vyplácajú hotovosť. Keďže väčšinou ide o Nemcov poberajúcich sociálne dávky, nemusia platiť ani výživné.
“Nemáme zákonné páky, aby sme tieto prípady vyšetrovali.
„
Nielen Sýrčanky, ale aj Východoeurópanky
Ak napríklad Sýrčanka či Iračanka pred úradmi dokáže, že niektoré z jej detí má nemeckého otca, garantuje jej to zotrvanie v krajine.
Fenomén sa však zďaleka netýka len utečenkýň z Blízkeho východu či Afriky, ale aj vietnamských či východoeurópskych žien. Kľúčové je, aby otehotneli až v Nemecku a po narodení dieťaťa na jeho rodný list zapísali Nemca.
Podvodníci využívajú dieru v nemeckej legislatíve. Otcovstvo totiž Nemci môžu priznávať bez ohľadu na to, či ide o ich biologického potomka.
"Nemáme preto zákonné páky, aby sme tieto prípady vyšetrovali," tvrdí pre TheLocal berlínsky prokurátor Martin Steltner. V hlavnom meste Nemecka zaznamenali aj jeden prípad, keď sa pravdepodobne falošný otec prihlásil až k desiatim deťom.
Federálna vláda už plánuje dieru zaplniť. Nebude to však také jednoduché. Mnoho z detí, ktoré majú dnes v rodnom liste uvedených falošných nemeckých otcov, by totiž mohlo stratiť občianstvo.