Objav, ktorý prepíše dejiny. Ruský rybár Viktor Morozov objavil artefakt, ktorý daroval výskumníkom. Tí na základe mnohých testov dospeli k záveru, že tento predmet je nejaký druh mikročipu. Jeho vek sa odhaduje 225 až 250 mil. rokov, no datovanie nie je presné, keďže datovať kameň nie je možné.
Vraj môže ísť o technologický pozostatok civilizácie, ktorá obývala zem pred miliónmi rokov alebo ide o stopu po prítomnosti mimozemšťanov. Teórie o tom, čo by to vlastne mohlo byť, sa podľa článku stále množia.
Takýto článok zverejnil dezinformačný server Svět kolem nás, ktorý intenzívne píše aj o zahraničnej politike, utečencoch a kritizuje „slniečkarske médiá“.
Morský živočích
"Nález, samozrejme, nie je žiadny mikročip, ale pozdĺžny rez jedného alebo viacerých spojených článkov (kolumnálií) ľaliovky. Ľaliovky sú ostnatokožce, teda živočíchy príbuzné morským ježovkám a hviezdovkám. Majú bohatý fosílny záznam a predmetný nález ukazuje typické zachovanie týchto organizmov,“ reagoval na správu Matúš Hyžný z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
V roku 2014 pracovníci Výskumného ústavu nanotechnológií a nových materiálov Juhoruskej štátnej technickej univerzity vydali vyhlásenie, v ktorom objasnili, aká je realita v prípade údajného mikročipu. Podobne ako doktor Hyžný dospeli k zisteniu, že ide o pozostatok ľaliovky. Jej vek určili, s ohľadom na miesto výskytu, na 410 až 450 miliónov rokov.
Logické trhliny v texte
Hoci sa text odvoláva na zistenia výskumníkov, absentuje v ňom akýkoľvek odkaz na štúdie, ktoré by dokazovali, že ide o mikročip.
V tejto otázke si koniec koncov odporuje samotný autor textu. V úvode píše o vyššie spomínaných vedeckých zisteniach, no v záverečnej časti čítame, že geológovia a výskumníci vlastne nevedia vysvetliť pôvod predmetu ani o čo konkrétne ide. Takéto očividné protirečenie na hodnovernosti článku jednoznačne nepridá.
Napriek tomu, že je článok plný špekulácií a namiesto odpovedí ponúka iba otázky, na sociálnych sieťach vzbudil záujem tisícok ľudí. Ide o hoax, v rámci ktorého je celá "záhada“ postavená len na vizuálnej podobnosti nájdeného artefaktu a mikročipu.
Autor: Katarína Rabatinová