DAUHA, BRATISLAVA. Sú bohatší ako Luxemburčania, menší ako Slovensko a ropy majú toľko, že pokrývajú takmer celý jej dopyt v miliardovej Indii. Katar bol dlhé roky stabilnou, superbohatou a relatívne bezpečnou krajinou.
Po pondelku sa to môže zmeniť.
Piatim arabským krajinám s katarským režimom došla trpezlivosť a prerušili s ním diplomatické vzťahy. Môže si to odniesť tamojšia ekonomika, stabilita celého regiónu, ktorý je pre USA kľúčovým, a dokonca aj futbal. V roku 2022 sa tam majú uskutočniť majstrovstvá sveta.
Katar
- Emirát je tretím najväčším producentom ropy.
- V prepočte na obyvateľov má najväčší hrubý domáci produkt na svete.
- Na území len 11-tisíc štvorcových kilometrov žijú menej ako dva milióny obyvateľov.
- Len asi 300-tisíc z nich sú Katarčania, zvyšok tvoria zahraniční prisťahovalci, ktorí do emirátu prišli za prácou.
- Väčšina obyvateľov sa hlási k islamu (67 percent), kresťanstvu a hinduizmu (14 percent) a budhizmu (3 percentá).
Môžu za to hoaxy
Všetko sa to začalo ešte minulý týždeň, keď katarská štátna tlačová agentúra zverejnila správy, ktoré znepokojili arabských spojencov.
Katarský emir šejk Tamim bin Hamád al-Thání vraj vyhlásil, že by bolo „nemúdre byť nepriateľský k Iránu“ v zjavnej narážke na politiku Saudskej Arábie. Vzťahy s Izraelom zase nazval „dobrými“, čím si takisto pohneval arabských spojencov, z ktorých viacerí so židovským štátom neudržiavajú oficiálne vzťahy.
Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré aj viaceré arabské režimy považujú za teroristické, je zase podľa emira „legitímnym predstaviteľom palestínskeho ľudu“.
Katar sa začal okamžite brániť a tvrdil, že tlačová agentúra sa stala terčom hackerov a emir nielen že niečo podobné nikdy nepovedal, ale dokonca si to ani nemyslí. Bolo však už neskoro. Arabi vraj neuverili, že ide skutočne o hoax. Mali na to svoje dôvody – Katar totiž v posledných rokoch čoraz viac začínal hrať na obe strany. Nechcel si pohnevať arabských spojencov, alibisticky však udržiaval relatívne dobré vzťahy aj s islamistami.
