Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron má veľké plány, ako zmení Európu. Čo podľa vás môže reálne dosiahnuť?
„Zatiaľ je skoro na takéto predpovede. Treba počkať na parlamentné voľby, či bude mať väčšinu. Jasné však je, čo chce urobiť. Chystá istú modernizáciu Francúzska, aby vyhovel nemeckým požiadavkám na šetrenie v krajinách eurozóny. Európska únia pre neho znamená eurozóna. Bude sa snažiť presvedčiť Nemecko, aby podporilo veľký investičný fond len pre krajiny eurozóny ako Francúzsko či Taliansko, oveľa väčší ako ten, s ktorým prišiel šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Na politickej úrovni bude najdôležitejšie, že bude presadzovať spoločné rozpočtové pravidlá pre krajiny eurozóny.“

Macron hovorí, že by chcel zaviesť aj spoločné európske dlhopisy. Nemôže to Nemecko chápať tak, že ono bude platiť dlhy iných štátov eurozóny?
„Skôr, ako bude niečo Macron žiadať od Nemecka, musí urobiť isté reformy aj doma. Ak sa mu nepodarí prekonať oponentov, ktorí budú brzdiť modernizáciu Francúzska, napríklad odbory, Nemecko mu všetko odmietne. Na druhej strane v Nemecku má väčšiu šancu ako predošlá francúzska vláda."
Ivan Krastev
Bulharský analytik vedie Centrum pre liberálne štúdia v Sofii a pôsobí aj na viedenskom Inštitúte humanitných vied. V minulosti zakladal Európsky výbor pre medzinárodné vzťahy, o Európskej únii publikuje knihy aj stĺpčeky v New York Times. Do Bratislavy prišiel v rámci májovej konferencie Globsec.
Francois Hollande si navonok s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou rozumel, prečo má Macron väčšiu šancu?
"Pred pár rokmi bolo Francúzsko v kríze, politickej aj ekonomickej, Nemecko nie. Nemci si vtedy hovorili, prečo Francúzi stále niečo žiadajú a neriešia si svoje problémy. Potom však prišla utečenecká kríza, aj v Nemecku začala rásť krajná pravica. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v tejto situácii ľahšie pochopí, keď Macron príde s tým, že niektoré opatrenia nemôže zavádzať, lebo by narazil na odpor a to by posilnilo extrémistov.“
Zmenila Nemecko aj utečenecká kríza?