LONDÝN, BRATISLAVA. Ak by prišli o niekoľko minút neskôr, počet obetí sobotňajšieho teroristického útoku v Londýne by bol takmer určite oveľa vyšší.
Medzi prvým núdzovým telefonátom a zabitím všetkých troch páchateľov londýnskeho útoku však prešlo len osem minút. Keď pred štyrmi rokmi islamisti napadli člena britských bezpečnostných zložiek, policajti boli na mieste za takmer dvojnásobný čas.
A to aj napriek tomu, že drvivá väčšina britských policajtov nenosí zbraň. Za rýchlou reakciou sú členovia špeciálnych jednotiek ARV (Armed Response Vehicles, v preklade ozbrojené zásahové vozidlá).
V uliciach britských miest sa ich preventívne pohybuje čoraz viac, na rozdiel od bežných policajtov prešli tvrdým výcvikom a páchateľov môžu zneškodniť aj bez varovania.
Od teroristických útokov v Paríži v roku 2015 ich počet výrazne stúpol.
"Fakt, že odpoveď na tieto útoky bola taká rýchla a že bezpečnostné zložky neváhali zastreliť tieto osoby, svedčí o tom, že polícia je vo výhode," tvrdí pre Washington Post analytik Raffaelo Pantucci.

Pomohli im kamery
Keď osem britských ozbrojených policajtov v sobotu v noci prišlo do oblasti v okolí London Bridge, presne vedeli, po kom majú ísť. Ich kolegovia v centrále Scotland Yardu už vďaka policajným kamerám mali predstavu o pohybe aj výzore podozrivých páchateľov.
“Situácia, ktorej čelili, bola kritická. Bola to otázka života a smrti
„
Problémom bolo, že všetci traja boli opásaní niečím, čo pripomínalo samovražedné vesty. Napokon išlo len o atrapy, to však v tej chvíli nikto nemohol tušiť.
Členovia špeciálnych jednotiek aj preto všetkých troch mužov zasypali až 50 strelami. „Situácia, ktorej čelili, bola kritická. Bola to otázka života a smrti,“ vysvetľoval neskôr dôstojník londýnskej metropolitnej polície Mark Rowley.
Policajti preto na podozrivých strieľali od začiatku s jasným cieľom – aby ich zabili a zabránili im odpáliť sa.

Briti nemajú radi zbrane
Briti pritom nie sú zvyknutí na ozbrojených policajtov. Až 90 percent z nich vôbec nenosí strelnú zbraň, maximálne obušky alebo ohlušujúcu pištoľ.
Vidno to aj na štatistikách. V roku 2016 metropolitná polícia v Londýne uskutočnila 3300 výjazdov za podozrivými ozbrojencami. Nepadol pri nich pritom ani jediný výstrel.
Za posledných desať rokov zastrelili len desať ľudí, ak nepočítame posledný teroristický útok. Pre porovnanie, americkí policajti v rovnakom roku zastrelili 1092 ľudí.