WASHINGTON, BRATISLAVA. Odstúpenie od klimatickej dohody môže byť pre Spojené štáty ťažké.
Plán na vystúpenie s Parížskej dohody, ktorý vo štvrtok večer predstavil Donald Trump, odmietajú viacerí spolustraníci prezidenta aj veľa časť jeho voličov.
Navyše, v piatok ráno sa pridali viacerí guvernéri štátov USA, ktoré proti klimatickým zmenám môžu bojovať aj samostatne. Trumpa na protest proti odstúpeniu od zmluvy opustilo viacero poradcov.
Bezprostredne po rozhodnutí od odchode USA z Parížskej dohody sa svojho miesta v poradenskom zbore prezidenta vzdal napríklad zakladateľ firmy Tesla Elon Musk. Post poradcu tiež opustili šéf firmy Disney Robert Iger.
„Odchádzam z poradenského zboru prezidenta. Zmena klímy je skutočná. Odstúpenie od Paríža nie je dobré pre Ameriku ani pre svet,“ napísal Musk na sociálnu sieť twitter.

Ani demokrati, ani Trumpovi republikáni
“Zrušenie Parížskej dohody je dosť nízko na zozname dôležitosti voličov.
„
„Od prezidenta je to šialenstvo,“ vyhlásil guvernér Kalifornie, najľudnatejšieho a ekonomicky najsilnejšieho štátu USA, Jerry Brown z tábora demokratov.
Pridali sa aj ďalšie štáty – Washington, Connecticut či New York.
Trumpov postup nepodporujú ani voliči. Vystúpenie USA z klimatickej zmluvy odmieta podľa prieskumu New York Times približne 51 percent republikánov a až 86 percent voličov Demokratickej strany. Výskum zverejnil britský Independent dva dni predtým, ako Trump oznámil svoje rozhodnutie.
Samotný Trump má pritom v súčasnosti len asi 40-percentnú podporu Američanov, čo môže takisto hrať rolu. Analytikom nie je jasné, akých voličov sa snaží získať.