WASHINGTON, BRATISLAVA. Počas svojej krátkej európskej návštevy americký prezident Donald Trump najskôr označil nemeckú obchodnú politiku za veľmi zlú, potom pri fotení odstrčil ďalšieho európskeho lídra a spojencov nedokázal presvedčiť, že to so spoločnou obranou v rámci NATO myslí vážne.
Kým Trump európske turné na twitteri vychválil ako „veľký úspech pre Ameriku“, nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že Európa sa už nemôže spoliehať na spojencov z USA či Británie.
Trumpovo odstúpenie od klimatickej dohody z Paríža môže byť ďalším znakom toho, že Spojené štáty nebudú lídrom ani v oblasti boja proti klimatickým zmenám.
Dohoda je podľa Trumpa pre Američanov neúnosne drahá. Washington chce vyjednávať o novej zmluve, ktorá by bola k obyvateľom USA spravodlivejšia.
Uvoľnené miesto spoľahlivého partnera nemusí byť prázdne dlho. Keď sa Trump vracal do Washingtonu, Merkelová už triasla ruku čínskemu a indickému premiérovi. Pred dvoma týždňami sa navyše viacerí svetoví lídri stretli v Číne, aby odobrili megalomanský projekt novej Hodvábnej cesty. Teraz je pravdepodobné, že práve Čína môže byť európskym partnerom nielen v oblasti ekonomiky, ale aj ekológie.

Loading
...
Nový bojovník v tíme
Žiadna iná krajina nevypúšťa do ovzdušia také množstvo emisií ako Čína. Ročne je to viac ako desať miliárd ton oxidu uhličitého, teda dvakrát toľko ako USA. Napriek tomu podľa servera Inside Climate News Číne už štvrtý rok po sebe emisie klesajú. Krajina navyše čoraz viac investuje do veternej, jadrovej a solárnej energie.
“Parížska dohoda nie je len o klíme: je aj o tom, aby Amerika zostala globálnym lídrom.
„
Aj keď kedysi bola Čína proti vonkajšiemu zasahovaniu do emisných limitov, situácia sa zmenila. Na základe Parížskej dohody krajina sľúbila, že do roku 2030, keď jej emisie dosiahnu vrchol, už bude mať 20 percent energie z bezuhlíkových zdrojov.
V prípade odstúpenia USA od dohody sa tak Čína môže stať novým lídrom v boji proti globálnemu otepľovaniu.
„Parížska dohoda nie je len o klíme: je aj o tom, aby Amerika zostala globálnym lídrom,“ napísal na twitteri republikán Mitt Romney. Práve to sa teraz môže zmeniť.
„Trumpov obrat od klasickej americkej vedúcej pozície má destabilizačný efekt,“ napísal pre magazín Spiegel profesor ekonómie z Technickej univerzity v Dortmunde Henrik Müller. „Jedným z dôsledkov je, že globálna ekonomická politika sa vyvíja novým smerom. Dve ďalšie najväčšie ekonomiky – EÚ a Čína – hľadajú nových partnerov, aby mohli pracovať na medzinárodnom poli.“
