BERLÍN, BRATISLAVA. Päť rokov ubehlo od momentu, keď 15-ročné nemecké dievča zahynulo pod kolesami vlaku v berlínskom metre. Jej rodičia sa odvtedy snažia zistiť, či išlo o nehodu alebo ich dcéra naozaj spáchala samovraždu.
Teraz ich pátranie zbrzdil berlínsky súd. Rozhodol totiž, že rodičia nemajú právo prečítať si históriu jej správ na Facebooku, ani v prípade, že chcú zistiť, či nešlo o samovraždu. Facebook tvrdí, že prístup k profilu ich dcéry by poškodil aj súkromie jej facebookových priateľov.

Facebook nie je ako denník
Nižší súd pritom podľa Deutsche Welle v roku 2015 rozhodol, že rodičia na tieto informácie právo majú, podobne ako to po smrti býva s listami či denníkmi.
Facebook sa však odvolal, keďže za rozhodnutím vidí porušenie práva na súkromie.
„Súcitíme s rodinou a rešpektujeme ich želanie. No preto sa snažíme nájsť riešenie, ktoré pomôže rodine a súčasne ochráni súkromie tretej strany, ktoré môže byť dotknuté,“ reagoval Facebook. Rodičia sa môžu ešte proti rozhodnutiu súdu odvolať.

Profil v poslednej vôli
Facebook v prípade úmrtia umožňuje, aby rodina deaktivovala účet zosnulého alebo ho zmenila na pamätný účet. Používatelia si už dnes môžu vybrať, kto bude ich účet v prípade úmrtia čiastočne spravovať.
Nový majiteľ účtu tak nebude mať prístup k správam, no môže meniť fotky profilu či zverejňovať smútočné odkazy od priateľov.
V niektorých štátoch sa však na digitálne dedičstvo pozerajú hlbšie. V americkom Delaware od roku 2014 existuje možnosť odkázať svoje digitálne dedičstvo – teda digitálne fotografie, emaily a profily na sociálnych sieťach – pomocou poslednej vôle, uvádza televízia ABC News.
Niektorí právnici argumentujú, že prístup k chatu môže byť porušením práv, no rozhodnutie je zatiaľ na samom používateľovi.
V Nemecku je pritom Facebook pod hľadáčikom súdov vo viacerých prípadoch. Ak stránka nedokáže zmazať nenávistné príspevky, hrozia jej vysoké pokuty. Krajina chce tiež na sociálnu sieť zatlačiť, aby viac bojovala proti hoaxom a nepravdivým správam.