LONDÝN, BRATISLAVA. Príliš starý, zaseknutý v témach minulosti, radikálny a preto neschopný doviesť stranu k úspechu v parlamentných voľbách. Od labouristického lídra Jeremyho Corbyna mnohí očakávali, že odstúpi ešte pred riadnymi voľbami plánovanými na rok 2020. Labouristov tak do skutočného boja vôbec nemal viesť.
No už o týždeň sa konajú predčasné voľby, ktorých vyhlásením premiérka Theresa Mayová mnohých zaskočila.
Hroziaca katastrofa labouristov sa pomaly mení na nádej. A zásluhu na tom má aj samotný Corbyn.

Keď sa spoznáme, porozumieme si
V pondelňajšej televíznej diskusii Corbyn pôsobil na rozdiel od Mayovej uvoľnene. Obhajoval svoje predošlé vyjadrenia, občas vtipkoval.
Naznačil tiež, že aj keď má v mnohých veciach trochu iný názor ako väčšina v strane, nepretláča svoju víziu. "Nie som diktátor," poznamenal.
Práve stredovejší labouristi sa obávali, že nástupom veľmi ľavicového Corbyna strácajú hlas. V diskusii vystúpil divák John, ktorý priznal, že labouristické myšlienky sú mu blízke, len si nie je istý v lídrovi strany. „Som si istý, že keď sa s Johnom zoznámime, budeme si dobre rozumieť,“ reagoval Corbyn.
Predpoveď
- Konzervatívci - 310 kresiel (pred rozpustením parlamentu mali 330);
- Labouristi - 257 (229);
- Škótski nacionalisti - 50 (54);
- Severoírski unionisti - 18 (8);
- Liberálni demokrati - 10 (9);
- Waleská strana Plaid Cymru - 3 (3);
- Zelení - 1 (1);
- Iní kandidáti - 1 (1);
- UKIP - 0 (1)
Zdroj: Volebný model YouGov.
Hneď po vyhlásení volieb sa očakávalo, že Mayovej konzervatívci si v nich posilnia svoje postavenie.
No v stredu ráno vyšla predpoveď agentúry YouGov pre denník The Times a tá hovorí, že konzervatívci by po budúcotýždňových voľbách nemuseli mať väčšinu. Budúci piatok by sa tak rozbiehali koaličné rokovania.
Konzervatívci majú v súčasnosti 330 poslancov, na väčšinu ich treba 326.
Mayová pred mesiacom vyhlásila predčasné voľby, aby si posilnila postavenie pred rokovaniami o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.
Mayová stavala kampaň na sebe ako na osobe, ktorá potrebuje silnejší mandát. „Každý hlas za mňa a môj tím posilní moju pozíciu v rokovaniach o brexite,“ povedala pred mesiacom. Voľby sa tak stali akýmsi referendom o Mayovej.
Prieskum konzervatívcom však prideľuje len 310 kresiel. Labouristi by ich mali 257 oproti súčasným 229.
Uhádli, ako dopadne brexit
Doterajšie prieskumy hovorili o jasnom, aj keď zmenšujúcom sa náskoku konzervatívcov. YouGov však neskúmal len percentá popularity, ale na vzorke 50-tisíc respondentov aj demografické zloženie obyvateľstva a rozdelenie podľa volebných obvodov.
Britskí poslanci sa totiž volia väčšinovým spôsobom, každý kandidát musí voličov presvedčiť vo svojom obvode.
Agentúra YouGov pred rokom ako jedna z mála úspešne predpovedala, že Briti si v referende vyberú odchod z Únie.
„Nerozhodný parlament by bol pre Mayovú nočnou morou,“ hovorí pre Guardian Neil Wilson, analytik ETX Capital. „Znamenalo by to obrovskú osobnú prehru pre premiérku a politickú neistotu v najhoršom možnom čase pre Britániu.“
“Tieto voľby nie sú o samotnom brexite, túto otázku sme už vyriešili. Otázkou teraz je, aký typ brexitu chceme a akou krajinou má Británia byť po odchode z Únie.
„
Ak by Mayová silnejší mandát nezískala, ozvala by sa zrejme aj vnútrostranícka opozícia a aj keby sa konzervatívcom podarilo vyrokovať koalíciu, Mayová by už na jej čele nemusela byť. Na svoju šancu už čaká minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý bol pred rokom jednou z hlavných tvárí kampane za brexit.
Zároveň sa labouristi môžu spojiť so škótskymi nacionalistami a liberálnymi demokratmi a zostaviť vlastnú vládu s Corbynom na čele. Hroziaca neistota sa prejavila už aj na finančných trhoch, libra sa už prepadla voči americkému doláru aj euru.
Iné rokovania?
Na samotnom brexite by to v zásade nič nezmenilo, no Británia by mohla zmeniť svoj postup v rokovaniach. Mayová opakovane hovorila, že ak sa Británii nepodarí vyrokovať dobrú dohodu s Európskou úniou, odíde bez dohody. A že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.
„Dohodu budeme mať,“ odpovedal Corbyn na otázku, či si vie predstaviť odchod bez dohody. Možnosť, že by Británia nakoniec z Únie neodchádzala, však nepripúšťa ani Corbyn. Ide mu skôr o dohodnutie takých podmienok, aby Británia po odchode s Úniou čím viac spolupracovala.

„Tieto voľby nie sú o samotnom brexite, túto otázku sme už vyriešili. Otázkou teraz je, aký typ brexitu chceme a akou krajinou má Británia byť po odchode z Únie,“ povedal na mítingu.
Slovenských občanov by sa mohlo dotknúť obmedzenie migrácie, kde chcú konzervatívci nastaviť strop.
Corbyn v pondelňajšej diskusii vyhlásil, že by počet prichádzajúcich ľudí, ktorých je teraz asi 248-tisíc ročne, nezvyšoval, ale nie je automaticky ani za znižovanie. Migrantov podľa neho Británia potrebuje, aby udržala v chode priemysel či zdravotníctvo.
Corbyn však zároveň dodal, že nedovolí firmám, aby do krajiny vozili celé skupiny veľmi zle platených ľudí, ktorí majú nahradiť britských robotníkov. Tento proces podľa neho ničí „ich pracovné podmienky“.